english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Akademia Sztuk Pięknych

Program XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Akademii Sztuk Pięknych obejmował 15 imprez – to o trzy więcej niż w poprzedniej edycji DFN. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, pokazach i wykładach, zapoznając się z technikami pracy z materiałami takimi jak: metal, szkło, ceramika, masy odlewnicze, glina, drewno. Warsztatom towarzyszyły pokazy. Odbyły się warsztaty ceramiczne, witrażowe, rzeźbiarskie, konserwacji i rekonstrukcji drewna zabytkowego, formowania szkła oraz technik graficznych. Wykorzystanie „nowych mediów” dotyczyło również zajęć do przetworzenia i kreowania obrazu zakończonego cyfrowym wydrukiem. Z wszystkich zajęć o charakterze warsztatowym uczestnicy otrzymali w prezencie realizowane prace.

Warto wymienić kilka z imprez, które miały miejsce podczas XIX DFN w Akademii Sztuk Pięknych.

Warsztaty palnikowe Różne stany szkła polegały napracy ze szkłem w płomieniach palnika gazowego. Uczestnicy przeprowadzali doświadczenia różnych stanów szkła – stałego, ciekłego, zimnego, gorącego, miękkiego, twardego, ostrego, pięknego. Uczestnicy mogli zaobserwować, jak zmienia się szkło pod wpływem wysokiej temperatury.

Kolejna impreza nosiła tytuł Płaskorzeźby z żeliwa. Pokaz odlewania żeliwa w piecu plenerowym. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali formy negatywowe płaskorzeźb, które następnie były zalewane płynnym żeliwem podczas pokazu plenerowego. A piec użyty podczas pokazu został zbudowany właśnie w Akademii Sztuk Pięknych!

Nie zabrakło spotkania w klasycznej pracowni malarskiej. Zajęcia malarskie pt. Fenomen obrazu. Gramatyka malarstwa pomogły uczestnikom w zbudowaniu własnego obrazu w oparciu o podstawowe zasady jego struktury gramatycznej. Warsztat uczył budowania obrazu ze szczególnym uwzględnieniem jego elementarnych podziałów. W ćwiczeniach wykorzystano metody i techniki pracy malarstwa sztalugowego.

Goście Festiwalu mieli również okazję do Odwiedzin w Pracowni Konserwacji i Rekonstrukcji Drewna Zabytkowego. Odbył się pokaz konserwacji rzeźby drewnianej polichromowanej oraz ćwiczenia z technik pozłotniczych. Wybrane prace konserwatorskie zostały zaprezentowane na planszach.

Warsztaty pt. Concept art, czyli projektowanie świata wirtualnego miały na celu przybliżenie uczestnikom tego, czym jest concept art, czyli projektowanie na potrzeby gier video, animacji lub filmów. Słuchacze mieli możliwość zapoznania się z tematem podczas mini-wykładu, a także samemu zaprojektować postać lub pojazd w trakcie trwania spotkania. W ćwiczeniach były wykorzystywane techniki rozwijające kreatywność oraz praca z tradycyjnymi narzędziami rysunkowymi jak markery, ołówki oraz cienkopisy.

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom dziękujemy, na kolejne spotkania ze sztuką zapraszamy za rok!

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: