english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się na Uniwersytecie Medycznym?

Przedsmak imprez zorganizowanych na Uniwersytecie Medycznym mogliśmy już poznać podczas Parku Wiedzy, gdzie ogromną popularnością cieszyły się happeningi: Zdemaskuj mordercę oraz Policyjna latarka – zobacz świat w świetle UV. Pierwszy pokaz polegał na tym, że grupa osób wchodziła do namiotu po usłyszeniu wystrzału z pistoletu. Tam na ziemi leżał manekin, a obok pistolet. Pod ścianą stały dwie osoby – studenci.  Opiekun pytał „kto strzelał”, studenci wskazywali na siebie nawzajem. Grupa „grodziła teren”, rozstawiała znaczniki, robiła zdjęcia i sprawdzała dłonie podejrzanych „testem na proch”, potem zakładano zbrodniarzowi kajdanki i drelich „Areszt Śledczy”. Na koniec robiono „Zdjęcie sygnalityczne”.

Drugi happening ukazywał zastosowanie światła UV i własności fluorescencyjnych różnych materiałów w kryminalistyce.

Spotkania zorganizowane już na Uniwersytecie Medycznym cieszyły się równie dużą popularnością, co świadczy o interesującej i wszechstronnej ofercie zajęć w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nie zabrakło teoretycznych wykładów, laboratoriów oraz warsztatów.

Podczas Popołudnia z anatomią prowadzący, lekarze – pracownicy Zakładu Anatomii, w ciekawy sposób zapoznali młodzież z budową człowieka. Do jej opisywania wykorzystali obecne w Muzeum preparaty anatomiczne.

Warsztaty przyrodnicze Wiedza o naturze ważną rzeczą jest przedstawiły pasożyty, które są bardzo zróżnicowaną grupą zwierząt. Należą do nich zarówno organizmy mikroskopijnej wielkości, jak i spore stawonogi. Kiedy, jak i czym można się zarazić w naszym otoczeniu, uczestnicy dowiedzieli się podczas warsztatu. Przedstawicieli różnych grup pasożytów można było poznać pod binokularem i mikroskopem. Uczniowie wykonali też samodzielnie preparaty i przeprowadzili obserwacje mikroskopowe.

Dzieci z przedszkola mogły poczuć się jak Mali naukowcy – podczas warsztatów miały okazję zaobserwować budowę ciała ludzkiego oraz samodzielnie wykonać eksperymenty laboratoryjne. Zajęcia odbywały się w sali laboratoryjnej, co jeszcze bardziej potęgowało zachwyt dzieci.

Wiele osób zgromadziło się na wykładzie Tajemnicze mumie z doliny Tarim. Był to bogato ilustrowany przeźroczami wykład na temat mumii znalezionych w Chinach. Są to tereny zamieszkiwane przez populacje odmiany żółtej, jednak mumie miały wszystkie cechy anatomiczne odmiany białej.

Innymi wykładami, które przyciągnęły szersza publiczność to prelekcje pt.: Sztylet, magia i trucizna –zioła w grach komputerowych i w rzeczywistości oraz Nie tylko ozdoba: Sekrety tatuażu więziennego. Pierwszy wykład był próbą odniesienia elementów związanych z substancjami roślinnymi w grach wideo i innych dziedzinach kultury do świata rzeczywistego. Zioła, tj. substancje (surowce) roślinne od wieków były związane z człowiekiem. Stosowano je w rozmaity sposób – jako leki, trucizny, elementy rytuałów magicznych /substancje magiczne. Powszechność użycia substancji roślinnych znajduje swoje odbicie w rozmaitych gałęziach kultury i sztuki – literaturze, teatrze czy kinie. Zioła sąrównieżobecne w nowej i jednej z najprężniej rozwijających się gałęzi kultury, czyli w grach komputerowych. Nie zawsze ich obraz w popkulturze jest prawdziwy.

Na drugim wykładzie zostały przedstawione zagadnienia dotyczące historii, zastosowania i środowiskowego znaczenia tatuażu więziennego. Słuchacze dowiedzieli się, dlaczego więźniowie się tatuują, dlaczego byli tatuowani i jakie narzędzia były i są używane do tatuowania, co oznaczają kropki na ciele i najważniejsze: czy warto mieć tatuaż?

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy i tradycyjnie zapraszamy za rok na kolejną porcję naukowych wrażeń i ciekawostek!

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: