english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

Podczas tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr zaproponowano uczestnikom 22 różnorodnych i bardzo interesujących wykładów. Miały one na celu zaznajomienie słuchaczy (gimnazjalistów, licealistów, osób dorosłych) z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi różnych dziedzin prawa (w tym prawa karnego, prawa konstytucyjnego, cywilnego i administracyjnego), a także ekonomii i historii, teorii państwa i prawa, doktryn politycznych i prawnych kryminologii oraz kryminalistyki.

Przedsięwzięcia zorganizowane na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii podejmowały tematy aktualne: warsztaty Internet nie zapomina – prywatność w sieci przypomniały, że Internet „nie zapomina” – treści raz wrzucone pozostaną tam na zawsze, albo chociaż na lata. Czy mamy wobec tego szansę efektywnie chronić naszą prywatność? Wrzucając codziennie na serwisy społecznościowe kolejne zdjęcia i posty sami się jej pozbawiamy, ale może jednak wciąż mamy prawo oczekiwać pewnej dozy prywatności? Czy mamy prawo by Internet o nas zapomniał? Zajęcia były wprowadzeniem do prawa do prywatności i jego funkcjonowania w Internecie.

Pojawiło się również – dla niektórych kontrowersyjne – zagadnienie telemedycyny. Rozwój nauki oraz upowszechnianie się nowoczesnych technologii stworzyły nowe możliwości w zakresie sposobu udzielania świadczeń zdrowotnych. Celem zajęć pt. Telemedycyna – marzenia czy rzeczywistość? Prawne uwarunkowania leczenia na odległość było przedstawienie kwestii telemedycyny (rozumianej jako udzielanie świadczeń zdrowotnych na odległość) w świetle obowiązujących przepisów prawnych i norm etyki zawodowej oraz próba odpowiedzi na zadane pytanie w  tytule.

Pasjonaci historycznych ciekawostek mogli wysłuchać – podczas imprezy pt. Lorenz Schwietz, czyli o rzeźniku z Wrocławia, który został "głównym katem Prus" – opowieści o urodzonym w 1850 roku w Dobrzeniu Wielkim Lorenzie Schwietzu, który najpierw był rzeźnikiem we Wrocławiu, a następnie w latach 1900–1914 został „głównym katem Prus”. Dokonał egzekucji 123 osób, a sam w 1925 roku odebrał sobie życie strzałem z pistoletu.  

W ramach Festiwalu zaproponowano również jego uczestnikom udział w warsztatach kryminalistycznych zrealizowanych w formie gry wydziałowej oraz wykłady w ramach CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia. Podobnie jak w poprzedniej edycji DFN, z uwagi na duże zainteresowanie osób w grze/warsztatach kryminalistycznych, zdecydowano się zorganizować dodatkowo imprezę w ramach festiwalu w terminie późniejszym (grudzień 2016/styczeń 2017).

Kryminalistyka jest nauką stosunkowo młodą, znajdującą swoje zastosowanie w różnych dziedzinach prawa, ale i w sferach pozaprawnych, np. na potrzeby badań historycznych. Jest też dziedziną interdyscyplinarną, korzystającą z osiągnięć różnych dziedzin nauki. Podczas wykładu Kryminalistyka wczoraj i dzisiaj zaprezentowano wybraną wiedzę z zakresu historii kryminalistyki, przedstawiono jej rozwój oraz możliwości wykorzystania jej dorobku, nie tylko na potrzeby walki z przestępczością.

Kryminalistyka pozwoliła również na rozwój różnorakich metod identyfikacji zwłok. Potrzeba ustalenia tożsamości nieznanych zwłok i szczątków ludzkich została dostrzeżona w momencie, gdy pojawiła się i upowszechniła przestępczość. Ludzie przemieszczając się z miejsca na miejsce stają się sobie obcy, co powoduje, że nie zawsze są szanse dokonania identyfikacji nieznanych zwłok. Powyższa sytuacja przyczyniła się niewątpliwie do wypracowania metod ustalania tożsamości zwłok i szczątków ludzkich. Wykład Kryminalistyczne i medyczno-sądowe metody identyfikacji zwłok ukazał różnorodność metod stosowanych w procesie identyfikacji oraz problemów, jakie pojawiają się podczas prowadzonego badania.

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom, a na kolejne opowieści o zwłokach i zbrodniach zapraszamy za rok!

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: