english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Akademia Muzyczna

Po raz kolejny o muzyczną oprawę podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zadbała Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, począwszy od uroczystej inauguracji, a kończąc na koncercie finałowym. XIX DFN zainaugurował recital kameralny hiszpańskich pieśni i utworów różnych stylów i epok w wykonaniu doktorantki Hanny Sosnowskiej (sopran) oraz dr Anny Pietrzak (gitara klasyczna). Podczas zakończenia wrocławskiej edycji Festiwalu usłyszeliśmy zaś koncert fortepianowy w wykonaniu wykładowczyni Akademii Muzycznej dr hab. Anny Rutkowskiej-Schock, która wystąpiła w duecie ze swoja utalentowaną, nastoletnią córką Laurą Schock – laureatką kilku konkursów wykonawczych. Wspólnie wykonały mozartowską sonatę fortepianową na cztery ręce, nawiązując do kultywowanej w domu Mozartów tradycji w pełni profesjonalnego, a jednocześnie rodzinnego muzykowania.

Koncerty nie były jedynym wkładem uczelni muzycznej w program tegorocznego DFN. Goście Festiwalu podczas zajęć Prawda i fałsz w nagraniu mieli okazję poznać okoliczności i warunki techniczne profesjonalnych nagrań (audio) poprzedzone zostały krótkim wykładem teoretycznym, a następnie pokazem sprzętu nagraniowego oraz serwerowni Akademii. Finałem zajęć była dokonana przez uczestników minisesja nagraniowa w studiu uczelni, zarejestrowana pod merytoryczną opieką prowadzącej mgr Katarzyny Sroki.

Kolejna impreza Słyszymy – „muzyka dawna”, myślimy – a co to takiego?! miała charakter wyraźnie teoretyczno-praktyczny oraz interdyscyplinarny – zawierała wprowadzenie do tematu, pokaz praktyczny w postaci odtworzenia nagrań audio oraz audio-video oraz prezentację ciekawostek z zakresu szeroko pojętej „muzyki dawnej”.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedsięwzięcie pt. Muzyka i dramat w drodze do zdrowia –  spektakl terapeutyczny „Don Juan” wg Moliere’a i Mozarta w wykonaniu Teatru Inauguracyjnego „Euforion” oraz seniorów. Spektakl poprzedzony został krótkim wprowadzeniem wygłoszonym przez mgr Annę Jędryczkę-Hamera, która w swojej wypowiedzi nakreśliła ideę działań, przyświecających zarówno instruktorom, jak i aktorom teatru. Podkreślona została na równi misja terapeutyczna teatru, służąca poprawie stanu zdrowia osób z doświadczeniem choroby psychicznej, jak również idea ich integracji z ogółem społeczeństwa dzięki działaniom o charakterze artystycznym. Prezentację teatru podsumowały warsztaty, w ramach których uczestnicy czynnie tworzyli i wspólnie wykonywali muzykę terapeutyczno-integracyjną, inspirowaną obejrzanym wcześniej spektaklem oraz z udziałem instrumentarium i animowania lalek (marionetek), wykorzystanych wcześniej przez aktorów.

Nieznane, a ciekawe koleje losów sławnych – często dziś zapomnianych – muzyków przybliżyło spotkanie Jak to najlepsze scenariusze życia i sztuka piszą pospołu – czyli iście „filmowe” żywoty muzyków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się biografie oddane w głośnych dziełach filmowych (Wolfgang Amadeusz Mozart i oscarowy „Amadeusz” w reżyserii Milosa Formana, Marin Marais i „Wszystkie poranki świata” z udziałem Gerarda i Guillame’a Depardieu, odtwarzających muzyka w wieku młodzieńczym i dojrzałym) oraz frapujące tragiczne dzieje losu słynnego madrygalisty, księcia Venosy Carlo Gesualdo.

Ponadto w Akademii Muzycznej zorganizowano wystawę Aleksander Tasman – życie i twórczość. Wystawa w 30. rocznicę śmierci kompozytora i pianisty.

Dziękujemy wszystkim prowadzącym oraz uczestnikom, którzy pojawili się w tym roku w Akademii Muzycznej!

 

dr hab. Olga Ksenicz ~ Koordynator DFN w Akademii Muzycznej

 

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: