english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Z wizytą u żołnierzy

Jak co roku, wydarzenia organizowane przez pracowników naukowo-dydaktycznych, podchorążych oraz żołnierzy w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki przeszły do historii jako jedne z największych przedsięwzięć tego typu organizowanych przez naszą uczelnię.

Oferta programowa oraz atrakcje przygotowane i zaprezentowane w ramach Festiwalu cieszyły się dużym zainteresowaniem i stanowiły jedną z nielicznych okazji do poznania przez osoby dorosłe, dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół ciekawych zagadnień i tajemnic, jakie skrywa na co dzień przed cywilami wojsko.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zdalnie sterowanego wirnikowca tzw. drona, umożliwiającego wykonywanie zdjęć i filmów, który miał miejsce podczas wykładu nt. „Innowacji w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych z wykorzystaniem dronów”. Uczestnicy mogli się przekonać, że latające platformy nie służą tylko i wyłącznie do celów militarnych. Dzięki swojej stabilności i płynności lotu potrafią pomóc w stworzeniu niesamowitych ujęć i kadrów, które możemy wykorzystać w różnych sytuacjach.

Podczas kolejnego pokazu nt. „Sposobu realizacji zadań taktycznych na współczesnym polu walki” uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dynamicznymi elementami szkolenia taktycznego, w którym patrol realizował marsz podczas którego dostał się w zasadzkę ogniową. W wyniku oddziaływania ogniowego przeciwnika przeprowadzono ewakuację żołnierzy z pola walki i udzielono im pierwszej pomocy medycznej zgodnie z wytycznymi ERC. W drugiej części pokazu uczestnicy mogli praktycznie wczuć się w rolę żołnierza w czasie wykonywania zadań bojowych z wykorzystaniem trenażera ASG. Następnym elementem imprezy było wcielenie się w rolę żołnierza-sapera i wykrywanie ukrytych min przeciwpancernych (szkolnych) za pomocą wykrywaczy min i macek minerskich.

Kolejne przedsięwzięcie, które odbyło się na krytej pływalni WSOWL, nosiło tytuł „Fizyka nurkowania/Podstawy płetwonurkowania – intro nurkowe”. W czasie pokazu zostały omówione zasady zachowania się w środowisku wodnym oraz zależności termiczne przebywania w nim. Ponadto przedstawiono uczestnikom podstawowe zasady płetwonurkowania z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Na koniec pokazu chętni mogli zmierzyć się w zawodach o miano najlepszego pływaka.

Bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej  cieszyła się impreza „Walka wręcz – działania w zmiennych sytuacjach zagrożenia”, podczas którego instruktorzy zapoznali uczestników z podstawowymi technikami samoobrony i walki z napastnikiem w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie życia.

Kolejna impreza nosiła tytuł „Narzędzia kształtowania umiejętności i predyspozycji przywódczych wśród przyszłych oficerów”, w trakcie którego uczestnicy mogli zobaczyć pokaz szkolenia taktycznego z wykorzystaniem sprzętu paintball. Zaprezentowano działanie żołnierzy patrolu, który znalazł się w terenie zajętym przez przeciwnika. Szybkie zajęcie stanowisk oraz sprawne kierowanie ogniem pozwoliło na zerwanie kontaktu z przeciwnikiem, a następnie wykonanie manewru oskrzydlenia i obezwładnienia przeciwnika. Po zaprezentowaniu umiejętności podchorążych, uczestnicy Festiwalu mogli wcielić się w rolę żołnierzy wykonujących patrol w terenie lesistym. Po krótkim szkoleniu z zakresu zasad bezpieczeństwa oraz posługiwania się markerem uczestnicy w zespołach 3-4 osobowych, pod nadzorem instruktorów, pokonywali trasę, na której musieli zwalczać wykryte cele. Możliwość praktycznego zapoznania się ze sprzętem paintball i zwalczania z jego pomocą „przeciwnika” było, jak stwierdzili uczestnicy, niezwykle ciekawym doświadczeniem.

W imprezach organizowanych na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki brali udział nie tylko mieszkańcy Wrocławia i województwa dolnośląskiego, ale również znaczna liczba osób z województw ościennych i terenu całego kraju! Dziękujemy organizatorom za przeprowadzenia tak fascynujących przedsięwzięć, a uczestników zapraszamy za rok na kolejne „wojskowe” wydarzenia.

 

mjr dr inż. Piotr Saska ~ Koordynator Uczelniany Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

 

 

Designed by Freepik    

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: