english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się w Instytucie Konfucjusza

Po raz kolejny egzotycznych przeżyć podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dostarczyli nam organizatorzy z Instytutu Konfucjusza.  Szczególnym zainteresowaniem spośród atrakcyjnej oferty spotkań w Instytucie Konfucjusza niezmiennie cieszą się warsztaty. W trakcie zajęć „Urok chińskiej kaligrafii” uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią i podstawowymi zasadami chińskiej kaligrafii, a także samodzielnie wykonać podstawowe znaki z użyciem oryginalnych akcesoriów pod czujnym okiem chińskiego nauczyciela. 
  
Podczas warsztatów „Chiński teatr cieni – sami zrobimy kukiełki” dzieci wykonywały tradycyjne i współczesne marionetki chińskiego teatru cieni. Teatr cieni to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. W Chinach figurki do takich przedstawień wykonuje się z niezwykłą precyzją. Uczestnicy, naśladując chińskich twórców, przygotowali własne kukiełki znanych chińskich bohaterów bajek i opowieści. Była również możliwość zrobienia własnego chińskiego lampionu, który w kulturze chińskiej ma szczególne znaczenie i może być też piękną ozdobą, ale to już na zajęciach „Zrób własny chiński lampion”. Uczestnicy wykonywali chińskie lampiony z kolorowego papieru. 
  
Festiwalowych gości nie zabrakło również na wykładach, które odbyły się w Instytucie Konfucjusza. Podczas prelekcji „Proszę, napijmy się razem herbaty”  została przedstawiona historia i sekrety… herbaty! Herbata to nie tylko napój – to cała sfera herbacianej kultury, bogactwo jej odmian i tradycji. 
  
Poznaliśmy też historię i dzieje współczesne oraz działalność tajnych stowarzyszeń i bractw chińskich. Wykład „Tajne stowarzyszenia chińskie” wprowadziły nas do niezwykłego świata tajemnic, symboli i pasjonujących opowieści o bohaterach. 
  
Koniecznie trzeba też wspomnieć, że wszystkie wymienione imprezy – jak co roku zresztą – poprowadziła dr Stefania Skowron-Markowska wraz z wolontariuszami chińskimi. Pani Stefania poznała chińską historię i kulturę dzięki swoim licznym podróżom, a wydarzenia, które organizuje, opiera na własnych przeżyciach, doświadczeniach i pasjach. Jesteśmy ciekawi, jakie egzotyczne tajemnice odkryje przed nami za rok! 
  
 
 
Designed by Freepik 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: