english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie na Wydziale Chemii

W ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego zaoferował wykłady popularnonaukowe, warsztaty, pokazy oraz dwa konkursy. W organizacji tych imprez uczestniczyli nie tylko pracownicy, doktoranci i studenci, ale także… uczennica gimnazjum oraz pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu! Dzięki tym wszystkim osobom, ich pracy, wysiłkowi, zaangażowaniu i sercu, które włożyli zarówno w przygotowania, jak i prowadzenie zajęć, Festiwal mógł być świętem wrocławskiej i uniwersyteckiej chemii dostępnej dla każdego.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się impreza prowadzona przez dra Andrzeja Vogta „Odlotowa chemia”. Był to wykład połączony z pokazami efektownych doświadczeń. Zajęcia zostały bogato zilustrowane doświadczeniami i każde z nich zostało wyczerpująco omówione, dzięki czemu uczestnictwo w tym wykładzie było nie tylko rozrywką, ale i nauką. Uczestnicy pokazu za prawidłowe udzielane odpowiedzi byli nagradzani drobnymi upominkami.

Podczas wykładów mogliśmy poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania z… życia codziennego. Czasami zapominamy, że świat chemii to tak naprawdę nieodłączna i całkiem spora część naszej codzienności. I nie mamy tu na myśli skomplikowanych wzorów chemicznych. Podczas prezentacji „Dlaczego dziś blondynki mogą być brunetkami? Odkrywamy chemię kosmetyków do włosów” można było się dowiedzieć, jakie reakcje chemiczne są ukryte podczas farbowania włosów przez współczesne kobiety.  Z kolei wykład „Czy wiesz, co jesz? Fałszerstwa w świecie sztuki kulinarnej” w przystępny sposób przedstawiał związki chemiczne, które dodaje się do żywności w celu poprawy ich wyglądu, smaku czy zapachu. Dodatkowo słuchacze zapoznali się z metodami analitycznymi używanymi w analizie żywności. Bardzo duża ilość uczestników, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, świadczy o tym, że współcześnie coraz bardziej przejmujemy się tym, co jemy i nie jest nam to obojętne.

Nie zabrakło również takich imprez, które poruszały bardzo intrygujące zagadnienia.

Jednym ze sposobów zabezpieczania dokumentów i papierów wartościowych jest wykonywanie na nich znaków substancją fluoroscencyjną, która pod wpływem promieniowania UV lub z zakresu bliskiej podczerwieni wykazuje emisję powodującą, że znaki te stają się kolorowe. Ich kolor i kształt są charakterystyczne dla danego rodzaju papierów wartościowych czy dokumentów i są trudne do podrobienia. Do wywołania emisji stosuje się lampy UV lub diody laserowe. W czasie prezentacji „Pokaz zabezpieczeń fluorescencyjnych na banknotach i dokumentach” zostały pokazane zabezpieczenia banknotów polskich, Euro i prawa jazdy.

Odbyły się również warsztaty steganografii pt. „Tajniki sekretnych informacji”. Steganografia to nauka zajmująca się szyfrowaniem informacji, w taki sposób, by obecność komunikatu nie mogła zostać wykryta. Każdy uczestnik miał możliwość, przy użyciu pędzla i odpowiedniego atramentu, stworzyć swoją własną tajną informację, a następnie rozszyfrować ją.

Wśród odwiedzających Wydział Chemii podczas XIX DFN przeważała młodzież szkolna, która wraz z nauczycielami przybyła na Festiwal zarówno z Wrocławia, jak i Dolnego Śląska oraz Wielkopolski. Z roku na rok rośnie liczba naszych festiwalowych gości oraz przedsięwzięć, które organizujemy z myślą o Was. Utwierdza to tylko w przekonaniu, że takie wydarzenia są potrzebne, a chęć do poznawania świata i odkrywania zakamarków każdej dziedziny nauki jest w każdym z nas, bez względu na wiek.

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: