english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych

W ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przygotował imprezy w trzech blokach tematycznych: Spotkanie z historią, Moc zaklęta w słowach oraz Problematyka społeczna. Przygotowano zajęcia w różnej postaci, często mieszanej: wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy.

Na szczególne wyróżnienie zasługują imprezy cyklicznie organizowane przez Panią dr Beatę Miazgę z Instytutu Archeologii – czyli dwudniowy cykl warsztatów archeologicznych, w tym roku pt. „Od ziarenka do owsianki. Krótka historia zboża”, które zostały poświęcone różnym kwestiom z odkryciami z kręgu rolnictwa. Zaprezentowano zagadnienia związane ze zbożem i jego wpływem na rozwój ludzkości: uprawą ziemi, żniwami, mieleniem zboża oraz jego przetwarzaniem na różne wyroby wykorzystywane w kuchni i gospodarstwie domowym. Imprezę rozpoczynał pokaz wprowadzający w tematykę, a następnie wspólnie z organizatorami można było uczestniczyć w wielu warsztatach, m.in. kulinarnym, ceramicznym, plecionkarskim.

Warto też wspomnieć o wykładach zorganizowanych przez historyków. Podczas prelekcji „Historia kultury na Śląsku” dr Jacek Dębicki przedstawił najważniejsze wątki z historii kultury na Śląsku. Ukazał dokonania z zakresu architektury, sztuki, literatury pięknej czy piśmiennictwa śląskoznawczego przez poszczególne epoki. Natomiast dr Grzegorz Kulka w wykładzie „Polski Kodeks Honorowy w dwudziestoleciu międzywojennym – zniewaga a zadośćuczynienie” zastanawiał się, czy zniewaga zawsze wiązała się z pojedynkiem, jak formalnie przebiegał pojedynek, czy prawo regulowało kwestię naruszenia honoru i czy płeć piękna pozostawała bezbronna, gdy ktoś ją obraził? Źródłem dla analiz prelegenta był „Polski Kodeks Honorowy” autorstwa Władysława Boziewicza wydany w 1919 r., a wykład miał na celu przybliżenie tej tematyki w kontekście realiów II Rzeczypospolitej Polskiej.

Bardzo interesujące warsztaty zorganizowano w Instytucie Psychologii – dr Agnieszka Sorokowska poprowadziła zajęcia „Pamięć węchowa – fascynująca podróż do krainy zmysłów”. Impreza składała się z krótkiego wykładu na temat węchu oraz warsztatów, w których dzieci poznały testy węchu, dzięki czemu będą mogły same sprawdzić, jak dobrą mają pamięć węchową.

Wszystkie wymienione wydarzenia bardzo licznie przyciągnęły dzieci oraz młodzież. Serdecznie dziękujemy organizatorom za pasję wkładaną w realizowanie każdego przedsięwzięcia  w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i jednocześnie z niecierpliwością czekamy, co będziemy mogli zobaczyć i poznać za rok.

 

dr hab. Filip Wolański ~ Koordynator DFN na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr

 

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: