english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie na Wydziale Fizyki i Astronomii

Jak co roku imprezy zorganizowane przez Wydział Fizyki i Astronomii w ramach DFN były bardzo chętnie odwiedzane przez osoby w różnym wieku. Były to zarówno małe dzieci biorące udział w warsztatach, jak i osoby dorosłe słuchające wykładów. Oferta była skierowana do szerokiego grona odbiorców. Po raz trzeci byliśmy obecni podczas Parku Wiedzy, gdzie zaprezentowano szereg doświadczeń. Podczas tegorocznej edycji DFN Wydział Fizyki i Astronomii przygotował stoisko składające się z trzech części:

1) Zabawy na równi pochyłej – mgr Artur Rokosa przedstawił zestaw doświadczeń z wykorzystaniem równi pochyłej pokazujący różne nietypowe zachowania staczających się ciał. Na tym stanowisku można się było zapoznać z podstawami dynamiki bryły sztywnej.

2) Prawo Bernoulliego – dr Bartosz Strzelczyk przygotował eksperymenty związane z zachowaniem ciał w strudze powietrza, które demonstrują w zabawny sposób konsekwencje prawa Bernoulliego. Wśród pokazów można było m.in. zobaczyć lewitujące piłeczki czy dowiedzieć się, jak działa skrzydło.

3) To propozycja astronomów – mgr Żaneta Szaforz i mgr Magda Gryciuk opowiadały o Słońcu. Można było również obserwować Słońce przez specjalistyczny teleskop Coronado i usłyszeć o zjawiskach aktywnych zachodzących na Słońcu. Na stoisku wydziałowym zaprezentowano również film pokazujący symulacje komputerowe dynamiki płynów przygotowany przez pracowników Instytutu Fizyki Teoretycznej.

Fizycy po raz kolejny zadziwiali wszystkich podczas Cyrku Fizycznego. Ta niezwykła impreza jest stałym elementem programu Festiwalu i co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Celem imprezy jest popularyzacja fizyki poprzez pokazy doświadczeń fizycznych wraz z ich przystępnymi objaśnieniami. Podczas Cyrku prezentowane są efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty fizyczne. Warto podkreślić, że choć impreza odbywa się co roku, to program Cyrku jest zawsze inny. Tytuł tegorocznego pokazu brzmiał „Fizyka nabita w butelkę”. Podczas imprezy wykonano 29 doświadczeń prezentujących zjawiska z różnych działów fizyki (dynamiki, optyki, fizyki płynów, ciśnienia, przemian fazowych, elektrostatyki). Wspólnym mianownikiem wszystkich prezentowanych eksperymentów była tytułowa butelka, która „występowała” jako główny „bohater” doświadczenia bądź jako element pomocniczy. Osoby biorące udział w Cyrku Fizycznym  mogli poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania podczas Kiermaszu Fizycznego – gdzie prezentowano szereg bardzo ciekawych doświadczeń.

Uczniowie starszych klas i dorośli brali udział w ciekawych wykładach i jak w ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja dr Doroty Podsiadły: "Czy zwierzęta znają prawa fizyki?", która opowiadała o związku życia zwierząt z prawami fizyki. Fizyka to nie tylko przedmiot, którego uczymy się w szkole. Z prawami fizyki spotykamy się na co dzień: w kuchni, łazience, pokoju. Gdy włączamy światło i podczas posiłku. Prawa fizyki związane są również z otaczającą nas przyrodą. Obowiązują nie tylko w świecie ludzi. Gdy obserwujemy zwierzęta, łatwo możemy zauważyć, że ich zachowania czy reakcje często w prosty sposób wynikają z zasad fizycznych i mogą być przez nie opisane. Czasem proste zjawiska fizyczne, jak np. indukowanie ładunku sterują zachowaniem zwierzęcia, mogą być pomocne w zdobywaniu pożywienia itp. Podczas wykładu zostały przedstawione przykłady powiązania życia zwierząt z prawami fizyki.

Również pracownicy Instytutu Astronomicznego zaproponowali dużo ciekawych imprez. Były to zarówno wykłady, jak i pokazy nieba czy też warsztaty dla najmłodszych. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się, czym się różni Księżyc od księżyca, a podczas seansów w planetarium można było zgłębić tajemnice nocnego nieba. Planetarium daje możliwość zobaczenia rozgwieżdżonego nieba niezależnie od pogody panującej na zewnątrz, a ciekawe pokazy potrafią przybliżyć astronomię osobom w każdym wieku. Zaoferowano również  wieczorne obserwacje nieba teleskopem Clarka-Repsolda i zwiedzanie Obserwatorium w Białkowie, w którym  pracownicy IA zaprezentowali sprzęt obserwacyjny wykorzystywany w obserwacjach heliofizycznych: Duży Koronograf, spektrograf MSDP, Teleskop Horyzontalny oraz teleskop do nocnych obserwacji gwiazd. Zwiedzający zapoznali się z konstrukcją teleskopów jak i rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w obserwatoriach.

Warto dodać, że w realizację imprez festiwalowych w Instytucie Astronomicznym zaangażowana była ponad połowa pracowników naukowo-dydaktycznych IA oraz doktoranci i pracownicy zatrudnieni na stanowiskach technicznych. Mimo skromnych możliwości lokalowych nasze imprezy są zawsze chętnie odwiedzane przez rzeszę ludzi.

Razem w imprezach stacjonarnych na Wydziale wzięło udział ponad 3000 uczestników, nie są uwzględnione w tej liczbie osoby uczestniczące w wykładach odbywających się w miastach regionu oraz Parku Wiedzy. To imponujący wynik!

Urszula Bąk-Stęślicka ~ koordynator Wydziału Fizyki i Astronomii ds. Festiwalu Nauki

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: