english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki zmierza ku końcowi!

Powoli docieramy do końca edycji regionalnej XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Naszymi ostatnimi przystankami będą miasta o wyjątkowej historii i pięknej architekturze – Głogów oraz Ząbkowice Śląskie. W tych dwóch miejscowościach Festiwal zawsze przybiera formę prawdziwego świętowania na cześć nauki. Zapraszamy więc serdecznie do Głogowa i Ząbkowic, gdzie XIX DFN rozpoczyna się już dzisiaj. Festiwal potrwa tam dwa dni.

W Głogowie odbędą się aż 132 imprezy! A w programie znalazły się m. in. Warsztaty fotograficzne skierowane do uczniów, którzy chcą poznać swój aparat i jego możliwości. W czasie trwania zajęć gimnazjaliści dowiedzą się, czym jest trójkąt ekspozycji i jaki ma wpływ na jakość zdjęć. Poznają tajniki kadrowania i właściwości oświetlenia. Nauczą się w praktyce wykorzystywać zdobytą wiedzę.

Innym, wyjątkowym typem imprezy na DFN będą zajęcia relaksacyjno-koncentrujące  pt. W świecie relaksacji, polegające głównie na rozluźnieniu mięśni i uspokojeniu oddechu, poprawią koncentrację uczestników, odprężą umysł, pomogą w uzyskaniu lepszego samopoczucia oraz radzeniu sobie z sytuacjami stresującymi.

Będzie również coś dla ciała i kondycji fizycznej! W Głogowie odbędzie się turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych Głogowski Mundial 2016 o Puchar Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W trakcie turnieju przewidziano pokazy żonglerki w wykonaniu piłkarzy, a całą imprezę poprowadzi para najlepszych sprawozdawców sportowych Mirosław Słowik i Sławomir Piech.

Zapraszamy również na spektakl teatralny Życie jest teatrem. Jest to adaptacja teatralna na podstawie fragmentów słynnej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Inscenizacja przeniesie widza na starożytnąarenę, na której spotkamy sięz głównymi postaciami tego utworu.

Głogowianów ponadto mogą zainteresować wystawy: Głogowianie 1945, Obrona Głogowa w 1109, Pamięć głogowskich kamieni oraz Skarb z Głogowa.

Wystawa Głogowianie 1945przybliży na przykładzie Głogowa proces wymiany narodowej i etnicznej, jaka miała miejsce na Dolnym Śląsku tużpo II wojnie światowej wraz z całą problematyką związaną z opuszczeniem przez autochtonów rodzinnych stron i oswajaniem miasta przez przybywających do Głogowa Polakach. Druga Wystawa prezentuje jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta: obronę Głogowa oraz rolę i znaczenie tego miasta w czasach pierwszych Piastów. Głównym punktem ekspozycji jest makieta przedstawiająca oblężenie Głogowa, na której pokazano rekonstrukcję grodu głogowskiego.

Ekspozycja Pamięćgłogowskich kamieni będzie prezentowana w piwnicach zamku. Zwiedzający zobaczą pochodzące z Głogowa fragmenty kamiennych dekoracji rzeźbiarskich między innymi z zabytkowych budowli głogowskich, również tych już nieistniejących. Wśród prezentowanych zabytków będzie można zobaczyć XIV wieczny tympanon z kościoła św. Mikołaja, fragmenty romańskiej płyty nagrobnej oraz konsole z głogowskiej Bramy Odrzańskiej.

Ostatnia wystawa Skarb z Głogowa prezentuje skarb monet odnaleziony w 1987 roku na ogródkach działkowychžWenecja na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie. Większośćz nich pochodzi z XII wieku. Najstarsze monety wybite zostały w XI w. Numizmatyczny zbiór głogowskiego muzeum jest jednym z największych nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

W Ząbkowicach Śląskich również będzie coś i dla duszy, umysłu, i dla ciała. Pasjonatom sportu spodobają się zajęcia Trening mięśni brzucha i innych w oparciu o współczesne trendy muzyczne – aerobik. Aerobik jest wspaniałą formą wypoczynku poprzez sport, a w dodatku przy ulubionej muzyce. W jego skład wchodzi wiele rodzajów ćwiczeń, wśród których każdy może wybrać coś dla siebie. Aby zyskać płaski, wyrzeźbiony brzuch należy zaangażować do pracy mięśnie korpusu: mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha oraz dolnych partie pleców – tylko w ten sposób zyska sięodpowiednie efekty.

Panie na pewno będą zachwycone wykładem pt. Kosmetyki przyszłości – nowe trendy kosmetyczne. Nowoczesne kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała to połączenie od dawna znanych ze skuteczności substancji z najnowszymi odkryciami biologii i chemii. Naturalne, ekologiczne, organiczne, bio – takie etykiety widniejąna wielu produktach pielęgnacyjnych krajowych i zagranicznych producentów. Trend eco jest modny, dobrze sięsprzedaje. Ze względu na brak szczegółowych uregulowań prawnych definiujących, kto może się posługiwać powyższymi określeniami, nazwy te są często nadużywane w celach komercyjnych. O tym jakie warunki musi spełniać produkt kosmetyczny był móc z pełną odpowiedzialnością nazwać go naturalnym albo organicznym będzie można się miedzy innym dowiedzieć podczas wykładu.

Jeśli ktoś lubi podróże i odkrycia, niech zawita na wykład Śladami badań archeologicznych, zaprezentuje dokonania najnowszych badań archeologicznych na obszarze Grecji, pokazujące możliwości nauki w zakresie odtworzenia początków cywilizacji europejskiej.

Wszystkich miłośników poprawności językowej i tropicieli językowych niuansów zapraszamy na Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie. Uczestnicy konkursu zostaną poproszeni o rozwiązanie testu złożonego z pytań zamkniętych i otwartych. Pojawią się na nim zagadnienia związane ze znaczeniem wyrazów, ortografią i interpunkcją, a także językiem współczesnej młodzieży i mediów. Zapraszamy wszystkich miłośników poprawności językowej i tropicieli językowych niuansów! I pamiętajcie, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają, jak mawiał renesansowy poeta Mikołaj Rej.

Mamy nadzieję, że ostanie dni XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki spędzimy razem!

 

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: