english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w IITD PAN

Przy organizacji XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki ogromny wkład miał Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Pracownicy Instytutu przygotowali 23 imprezy w ramach kategorii W kręgu immunologii, które łącznie odwiedziło około 760 osób w przeróżnym wieku!

Uczestnicy zajęć w Instytucie PAN mieli okazję, by w przystępny sposób, poznać potęgę genetyki, bez której w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie, leczenie i projektowanie leków. Odbyły się różne pokazy, na których m.in.: uczestnicy poznali różne metody odróżniania ludzkich komórek żywych od zabitych przez wirusy lub substancje chemiczne, wykonywali barwienia komórek oraz obserwowali efekty pod mikroskopami: świetlnym i fluorescencyjnym, poznali zasady powielania fragmentów DNA i historię broni biologicznej.

Instytut Immunoglogii i Terapii Doświadczalnej PAN podejmował podczas swoich imprez przede wszystkim tematy aktualne. Wykład Czy jesteś tym co jesz? Kilka słów o żywności GM przybliżył tematykę roślin GM, w jaki sposób powstają oraz co je odróżnia od tradycyjnych roślin nie-GM. Dodatkowo zostały omówione zagadnienia związane z bezpieczeństwem upraw roślin GM, obawami społeczeństwa związanymi z tym typem rolnictwa i żywności oraz regulacje prawne dotyczące upraw roślin GM w Polsce i w Unii Europejskiej.Na spotkaniu pt.Mleko. Pić albo nie pić - oto jest pytanie słuchacze poznali odpowiedzi na takie pytania jak: czy picie mleka korzystnie wpływa na nasze zdrowie, czy wszyscy mogą pić mleko, jakie mleko wybrać: prosto od krowy, pasteryzowane, a może UHT?

Wiadomo, że aktywność fizyczna i ruch to podstawa naszego zdrowia, ale przyczyny, dla których tak jest, nie są powszechnie znane. Skurcz mięśni powoduje zmiany w metabolizmie komórki, które mogą prowadzić do pojawienia się w komórce białek wydłużających jej życie, zwanych sirtuinami. Podczas wykładu Dlaczego aktywność fizyczna jest zdrowa? omówiono rolę tych białek, jak również pokazano podstawy molekularne zmian, które mają miejsce w naszym organizmie w wyniku ruchu.

W ramach grupy W kręgu immunologii przeprowadzono również warsztaty. Na zajęciach  Tajemnice cebuli – izolacja materiału genetycznego z produktów roślinnych uczestnicy przeprowadzali izolację DNA z materiału roślinnego za pomocą odczynników, jakie można znaleźć w każdej kuchni. Poznali metodę, która pozwola na przeprowadzenie ciekawego doświadczenia za pomocą nieszkodliwych i łatwo dostępnych produktów takich jak sól kuchenna i płyn do mycia naczyń. Warsztat Co w trawie siedzi? Izolacja i rozdział barwników roślinnych również polegał na przeprowadzeniu izolacji, ale tym razem chlorofilu, barwnika wchodzącego w skład większości roślin, odpowiedzialnego za ich zielone zabarwienie; karotenu i innych barwników roślinnych, również tych, których zwykle nie widać gołym okiem. Uczestnicy poznali ponadto odpowiedzi na pytania: skąd bierze się barwa kwiatów i po co jest roślinom potrzebna oraz co odpowiada za zmianę barwy jesiennych liści.

Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przygotował również trzy konkursy: mikrobiologiczny dla licealistów, konkurs biologiczny dla gimnazjalistów oraz konkurs genetyczny dla licealistów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Miłośnicy genetyki, prac przy mikroskopie oraz wszelakich badań na pewno znaleźli coś dla siebie wśród spotkań zrealizowanych przez Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Na kolejne przeżycia zapraszamy za rok!

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: