english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Najdłuższy Dolnośląski Festiwal Nauki: Kierunek – Wałbrzych

Wałbrzych jest miastem, w którym Dolnośląski Festiwal Nauki gości najdłużej, bo aż 16 dni! Już dzisiaj rozpoczniemy tam XIX DFN. Zapraszamy na wykład inauguracyjny prof. Henryka Kasprzaka Prawda i mity o oku i widzeniu. Na wykładzie zostaną omówione podstawowe elementy budowy oka i ich właściwości fizyczne oraz parametry optyczne. Pokazane zostaną również informacje o obecnym stanie wiedzy na ten temat, problemy, ale i uproszczenia opisywane często w opracowaniach popularyzatorskich, które odbiegają od dokładniejszych właściwości oka. Podobnie będą przedstawione procesy i parametry widzenia, które często opisywane są w sposób zbyt uproszczony lub nie do końca poprawny.

W Wałbrzychu odbędzie się 120 imprez, do wyboru są warsztaty chemiczne, biologiczne, fizyczne, językowe, humanistyczne, plastyczne. Podczas warsztatów Jeść oczami – postrzeganie smaków po ich wyglądzie i zapachu uczestnicy będą mieli okazję nie tylko testować smaki różnych substancji, ale także doświadczą jakie zmiany w odczuciach smakowych pociągają za sobą czynniki wizualne i zapachowe. Ponadto uczestnicy zajęć dowiedzą się o fizjologicznych podstawach odbioru poszczególnych smaków, czyli kubkach smakowych i ich funkcji, mapie smaków oraz o ogromnym znaczeniu zmysłu węchu i wzroku w procesie smakowania pokarmu.  

Warsztaty plastyczne „Decoupage” udowodnią Wam, że Decoupage jest techniką naprawdę dla każdego. Nie obawiajcie się, że brakuje wam talentu artystycznego czy też, że nie umiecie rysować. Ciekawe motywy na papierowych serwetkach pomogą wam we wszystkim. Wystarczy wybrać ten najbardziej bliski waszemu sercu, zaopatrzyć się w klej, wybrać odpowiedni kolor i próbować, próbować... Rezultat mile was zaskoczy.

W Wałbrzychu również wkroczycie do fascynującego świata filmów. Dzięki imprezie pt. Studio filmowe w gimnazjum poznacie działalności studia filmowego: sprzęt, organizację, zespoły filmujące, osiągnięcia i metody produkcji filmów.

Powinien Was również zaciekawić warsztat o interesującym tytule: Kreatywność jest w każdym z nas! Design Thinking – rewolucyjna metoda prototypowania rodem z USA! Zajęcia są inspirowane popularną na całym świecie metodą Design Thinking. Design Thinking to technika, stosowana przez wielkie firmy amerykańskie, takie jak Apple czy Google. Metoda ta wykorzystywana jest do prototypowania, jako kluczowego etapu w rozwiązywaniu bardzo ważnych problemów technologicznych z wykorzystaniem prostych narzędzi. Badania naukowe donoszą, że spośród specjalistów, takich jak inżynierowie, architekci lub ekonomiści, w rozwiązywaniu tych problemów najlepiej wypadają... dzieci w wieku przedszkolnym. Spróbujmy potwierdzić tę regułę! Warsztaty praktyczne pozwolą uczestnikom potrenować swoją kreatywność oraz poznać metody pracy twórczej, dążącej do oryginalnych rozwiązań. Warsztaty oparte są na kreatywnym myśleniu z wykorzystaniem materiałów plastycznych, nie są ograniczone do żadnej grupy wiekowej – świetnie radzą sobie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zapraszamy do Wałbrzycha!

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: