english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się w Szkole Tikkun Olam?

Tikkun Olam można przetłumaczyć jako doskonalenie świata, naprawianie. I właśnie taki cel przyświeca działalności Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Tikkun Olam we Wrocławiu. Są to żydowskie placówki niepubliczne, mimo to nie mają religijnego charakteru. Poza przedmiotami typowymi, jak język polski czy matematyka, naucza się tam tradycji i historii żydowskiej oraz języka hebrajskiego, uczniowie obchodzą też wspólnie w szkole święta żydowskie. Nie ma znaczenia, jakiego wyznania jest dziecko.

Szkoły Tikkun Olam wzięły udział w tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i zrealizowały trzy imprezy: wykład „Twórczość artystyczna więźniów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau“, warsztaty językowe „Tajemnice alfabetu hebrajskiego” oraz warsztaty muzyczne „Dźwięki zaklęte w przedmiotach”.

Podczas wykładu „Twórczość artystyczna więźniów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau“ na podstawie relacji, zachowanych dokumentów i zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau została zaprezentowana twórczość artystyczna więźniów w€“sposób, w jaki sięprzejawiała oraz stosunek władz obozowych do szeroko pojętej sztuki. Autorka prelekcji przedstawiła sylwetki byłych więźniów/więźniarek, którzy podczas pobytu w obozie m.in. wykonywali rysunki, kartki pocztowe, pisali bajki, grali na instrumentach.

Warsztaty językowe „Tajemnice alfabetu hebrajskiego” pozwoliły na odkrycie wielu tajemnic alfabetu hebrajskiego. Niewiele osób wie, ile znaczeń kryje się pod każdą z liter, a co za tym idzie pod każdym wyrazem, pod każdym zdaniem, pod każdym tekstem. Uczestnicy mieli okazję poznać niektóre z tych znaczeń.

Każdemu w duszy coś gra. Na warsztatach muzycznych „Dźwięki zaklęte w przedmiotach” uczniowie tworzyli nie tylko instrumenty, ale przede wszystkim muzykę.

W Szkołach Tikkun Olam było coś dla umysłu i duszy. Tak wygląda doskonalenie świata. Tak wygląda Dolnośląski Festiwal Nauki. Zapraszamy za rok!

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: