english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: O tym co działo się na Wydziale Matematyki i Informatyki

Imprezy festiwalowe odbywały się na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr w dniach 15, 16, 17 i 21.09.2016 r. Bardzo szybko wyczerpały się wolne miejsca na warsztaty i większość wykładów. Na Maraton Matematyczny sukcesywnie zwiększano limit dostępnych miejsc, aby obsłużyć wszystkich chętnych. W XV Maratonie Matematycznym wystartowało w eliminacjach prowadzonych w dniach 15, 16 i 17 września aż 3300 (!) zawodników w pięciu kategoriach wiekowych: SP (908 uczniów), GM (1644 uczniów), LO (698 uczniów) oraz DOROŚLI – amatorzy (11 osób) i profesjonaliści (39 osób). Do finału w dniu 17 IX zakwalifikowano 622 zawodników. Finał rozgrywany był w godz. 10-24 aż do wyłonienia zwycięzców we wszystkich kategoriach. Po 10 rundach pozostających w grze zawodników i ich opiekunów zaproszono na ciepły poczęstunek. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe (pendrive’y, kubeczki UWr, koszulki wydziałowe, gry, łamigłówki, książki i czasopisma) oraz roczne prenumeraty ufundowane tradycyjnie przez redakcję miesięcznika Delta.

Odwiedzający imprezy festiwalowe na Wydziale zwiedzali zorganizowaną w galerii „Łącznik” wystawę „Linie rytmiczne Wacława Szpakowskiego”, która była klamrą spinającą wszystkie zajęcia proponowane podczas Festiwalu w Instytucie Matematycznym UWr. Kuratorem wystawy był dr Jakub Jernajczyk (ASP Wrocław), a grafiki pozyskano za zgodą rodziny Wacława Szpakowskiego przy współpracy wrocławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Po zakończeniu wystawy, która potrwa do 20 X 2016, będą one eksponowane na stałe w Instytucie Matematycznym UWr.

W galerii „Pod Hugonem” prezentowana była pokonkursowa wystawa prac matematycznego orgiami wykonanych przez finalistów ogólnopolskiego konkursu „Żuraw”. Podczas licytacji prac z tej wystawy prowadzonej przez studentów IM UWr zebrano 240 zł, które wpłacono na konto Fundacji Matematyków Wrocławskich. Pozostałe modele przekazano na rzecz wrocławskiego hospicjum dla dzieci.

W Instytucie Matematycznym UWr można było także obejrzeć wystawę karykatur znanych matematyków autorstwa Tomasza Brody, która jest pokłosiem poprzednich edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i jest dostępna na stałe w holu Instytutu.

Szczególnym interesowaniem cieszył się pokaz „Bliskie spotkania ze sztuczną inteligencją” oraz wykład „Czego dziś nie można nauczyć komputerów”.

Pokaz „Bliskie spotkania ze sztuczną inteligencją” pozwalał zobaczyć łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów informatyki UWr, sprawdzić jak głębokie sieci neuronowe radzą sobie z rozpoznawaniem obiektów, podziwiać komputer malujący jak Picasso lub Banksy z użyciem sieci neuronowych, obejrzeć algorytmy ewolucyjne malujące Mona Lisę i tworzące rowery górskie i przetestować prosty symulator lotu.

Z kolei wykład „Czego dziś nie można nauczyć komputerów” odpowiadał na pytania, czy komputer można nauczyć grania w trudne gry, jak szachy i Go, oraz czy warto robić zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Pokazano, czym są i jak uczyć systemy inteligentne, które wymagają nowoczesnych algorytmów uczenia i dużych mocy obliczeniowych. Sprawdzano również, jak radzą sobie one z rozpoznawaniem twarzy na zdjęciach, co naprawdę widzą i na co zwracają uwagę. Wykład prowadzili dr Jan Chorowski, dr Piotr Lipiński oraz dr Paweł Rychlikowski z Pracowni Inteligencji Obliczeniowej II UWr.

Łącznie w imprezach festiwalowych na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr wzięły udział (nie licząc zwiedzających wystawy) aż 7632 osoby. To imponujący wynik! Jesteśmy ciekawi, czy za rok będzie jeszcze wyższy, a tymczasem serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom!

 

Koordynator Wydziałowy ~ Małgorzata Mikołajczyk

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: