english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Podróże w czasie i po świecie, czyli wspomnienia z Festiwalu w Lubinie

Z „Muzą” jesteś zawsze w centrum kultury – tak brzmi dewiza Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. I właśnie w tym ośrodku miały miejsce imprezy XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który w mieście miedzi i srebra rozpoczął się wczoraj. Przez dwa dni „Muza” było centrum nie tylko kultury, ale również nauki.

Festiwal w Lubinie otworzyła Pani Dyrektor „Muzy” Małgorzata Życzkowska-Czesak oraz Pani prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho, Pełnomocnik Koordynatora ds. Regionu. W największej sali lubińskiego centrum każde krzesło było zajęte przez dzieci i młodzież w różnym wieku. Wyprawę do świata nauki rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu inauguracyjnego „Technika jakiej być może nie znacie”, który wygłosił inż. mechanik Witold Kaźmierowski. W trakcie prelekcji przedstawił m.in. swój własny, subiektywny ranking siedmiu cudów świata, w których znalazły się: piramidy, mosty zwodzone, Most Brooklyński, wrocławska Hala Stulecia, kolej magnetyczna czy budowa… polskich autostrad. „Techniczna” tematyka wykładu sprawiła, że nawet rozgadani licealiści odłożyli rozmowy na bok i słuchali z zaciekawieniem.

W Lubinie spotkaliśmy wyjątkowe postacie – pana Zbigniewa Grochowskiego oraz Roberta Maciąga. Zabrali nas w dwie podróże – pierwszy w podróż w czasie, a drugi w podróż po całym świecie.

Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926 w Lublinie. Okupację w czasie II wojny światowej przeżył w Warszawie. Udokumentował sceny z Powstania Warszawskiego i obecnie jest jednym z czterech żyjących obecnie fotoreporterów, jego zdjęcia są fragmentem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pomimo 90 lat Zbigniew Grochowski zachwyca energią, charyzmą i elegancją. W fascynujący sposób opowiadał o tamtych, ważnych dniach roku 1944 podczas spotkania „Byłem fotoreporterem Powstania Warszawskiego”. Wystawę zdjęć niezwykłego bohatera można oglądać na pierwszym piętrze Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

W podróż po całym świecie zabrał nas Robert Maciąg. Urodzony w 1974 roku, jest pedagogiem specjalnym z wykształcenia i pracy zawodowej. Uczył w Polsce, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Podróżuje od 1997 roku. Napisał 5 książek podróżniczych i dwukrotnie był laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic. Prowadzi również warsztaty etnograficzne dla szkół i współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata. Robert Maciąg opowiadał o egzotycznych dla nas miejscach – Afryce, Tybecie, Chinach i Indiach. Fascynujące opowieści zostały podkreślone przez liczne zdjęcia i naukę słówek. Dla dzieci na pewno była to jedyna w swoim rodzaju lekcja geografii, ale tez historii i kultury.

Dolnośląski Festiwal Nauki w Lubinie jest krótki, ale dwa dni wystarczą, by zapełnić nasze głowy niezwykłymi osobami, pięknymi zdjęciami i ciekawostkami, o których nie usłyszy się w szkole na zwykłej lekcji.

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: