english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Festiwal Nauki wciąż trwa! Zapraszamy do Lubina

Już jutro, 29 września, XIX Dolnośląski Festiwal Nauki rozpocznie się w Lubinie i potrwa tylko dwa dni. Przygotowaliśmy dla Was krótkie zapowiedzi imprez, na których warto się pojawić. Festiwal w Lubinie będzie okazją do obcowania nie tylko z nauką, ale też z historią oraz podróżami po całym świecie. I przede wszystkim będzie to okazja do spotkań z niezwykłymi ludźmi z pasjami, których opowieści przeniosą nas do nieznanych nam czasów i światów.

 

„Byłem fotoreporterem Powstania Warszawskiego”

Gościem imprezy będzie niesamowita postać – pan Zbigniew Grochowski, powstaniec, któremu udało się udokumentować sceny z Powstania Warszawskiego. W fascynujący sposób opowiada o tamtych, ważnych dniach roku 1944. Jest jednym z czterech żyjących obecnie fotoreporterów, a jego zdjęcia są fragmentem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

 

Spotkanie z cyklu: Człowiek z pasją: „Ocalić od zapomnienia”. Historia lubińskiego pieniądza i ciekawostki mennicze”

Prelekcję wygłosi pan Tadeusz Szaraniec z Lubińskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Przedstawi cząstkę historii Lubina, odkryje przed nami wiedzę o wyjątkowo wąskiej i mało znanej tematyce – będzie opowiadał o lubińskim pieniądzu.

Zostanie przybliżona geneza pieniądza, gdzie były produkowane monety i banknoty, jakie pieniądze emitowano w Lubinie w XV w. oraz w latach 20. i 30. XX w. Uczestnicy poznają również ciekawostki o średniowiecznym mennictwie i pieniądzu zastępczym na Śląsku.

 

„Chcesz zostać żołnierzem? Sprawdź się z nami!”

Dowiecie się, jakie są podstawowe zasady technik posługiwania się bronią indywidualną, jak wygląda praca z mapą, praca na radiostacji. O teraz nie obce już Wam będą testy sprawności, wykorzystanie wyposażenia wojskowego, dynamiczny pokaz działania indywidualnego i zespołowego w wybranych scenariuszach taktycznych.

 

Kolejnym niezwykłym gościem podczas DFN w Lubinie będzie Robert Maciąg – podróżnik, autor 5 książek podróżniczych, dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic . Swoją pasją będzie dzielił się w trakcie aż 6 wydarzeń:

 

„Warsztaty chińskie”

Na bardzo dalekim wschodzie leży kraj, który od Polski różni się niemal wszystkim – naturą, smakami i oczywiście ludźmi. Ich językiem, wierzeniami i kulturą.

W trakcie warsztatów o Chinach dzieci nauczą się kilku chińskich słów, poznają chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne.

Ponadto będą mieli okazję jeść pałeczkami i poznać egzotyczne herbaty. Spróbują też sił w kaligrafii oraz malowaniu chińskiej porcelany.

 

 „Warsztaty indyjskie”

Kto nie chciałby pojechać na wspaniałe wakacje do Indii?

Dzięki naszym warsztatom o Indiach można to zrobić nie wyjeżdżając z domu!

Dowiedzie się, czym jest sari i bindi, co oznacza masala i jak po hindusku powiedzieć kilka słów. Dlaczego krowy są święte i czym na prawdę jest joga. No i dlaczego prawdziwy Hindus ma tak wspaniałe wąsy.

W trakcie warsztatów indyjskich dzieci uczą się robić hinduską herbatkę, smakują i wąchają przyprawy, poznają kulturę, muzykę, gry i zabawy oraz wierzenia Indii.

 

„Warsztaty afrykańskie – twarze Afryki”

Podczas zajęć wybierzemy się w podróż po Czarnym Lądzie. Podróż będzie ciekawa i tak różnorodna jak różnorodna jest Afryka. Poznamy ludzi i przyrodę tego kontynentu.

Przyjrzymy się, jak wygląda życie na pustyni. Dowiemy się, kim są i jak żyją nomadowie, czym jest karawana i ile litrów wody piją wielbłądy.

Odwiedzimy afrykańskie wioski, przekonamy się, kto w nich mieszka. Poznamy naszych rówieśników, zobaczymy jak chodzą ubrani, w jakich domach mieszkają, co jedzą; czy chodzą do szkoły i jak spędzają czas wolny.

Potem odwiedzimy plemiennego wodza i przyjrzymy się tańcom rytualnym. Wsłuchamy się w rytmiczne dźwięki bębnów.

Poznamy symbolikę afrykańskich masek i sami takie wykonamy, popijając przy tym etiopską herbatę.

 

„Warsztaty tybetańskie – W Krainie Wiecznego Śniegu”

Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy poznają kulturę i zwyczaje Krainy Wiecznego Śniegu – Tybetu i jego mieszkańców. Posłuchają w jaki sposób Tybetańczycy obchodzą Nowy Rok, czyli Losar.

Dowiemy się czym jest mandala (spróbujemy ją sami wykonać) oraz do czego służą flagi modlitewne i mosiężne miski.

Nauczymy się kilku słów w języku tybetańskim oraz jak pisać tybetańskie znaki.

Zaparzymy wyjątkową, słoną tybetańskąherbatę.

 

My jesteśmy zachwyceni takim programem! Mamy nadzieję, że Wy również, więc… do zobaczenia jutro w Lubinie!

 

 

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: