english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia

CSI: Kryminalne zagadki Wrocławiato panel Imprez Wiodących realizowany podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenia organizowane w jego ramach przyciągają miłośników kryminałów każdego roku. Podobnie było podczas tegorocznej, XIX edycji Festiwalu. Przygotowaliśmy dla Was 18 imprez, które miały przybliżyć uczestnikom metody pracy śledczych wykorzystywane podczas dochodzenia oraz obalić mity narosłe wokół popularnych seriali kryminalnych.

Imprezy kryminalistyczne budzą dużo emocji i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich grup wiekowych, choć tak naprawdę skierowany jest głównie do dorosłych i uczniów liceum.

Wydarzenia CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia rozgrywają się w dwóch istotnych miejscach: na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na Uniwersytecie Medycznym, m. in. w Katedrze Medycyny Sądowej. Prawnicy prezentują teoretyczną stronę przebiegu spraw kryminalnych, lekarze patolodzy, biegli w medycynie sądowej, którzy zajmują się identyfikacją zwłok przedstawiają, jak wyglądają badania i sekcje. Pozwala to spojrzeć na daną zagadkę kryminalną z dwóch różnych perspektyw.

Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego mogliśmy wysłuchać wykładu „Kryminalistyka wczoraj i dzisiaj”. Kryminalistyka jest nauką stosunkowo młodą, znajdującą swoje zastosowanie w różnych dziedzinach prawa, ale i w sferach pozaprawnych, np. na potrzeby badań historycznych, jest też dziedziną interdyscyplinarną, korzystającą z osiągnięć różnych dziedzin nauki. Prelegentka zaprezentowała wybrane zagadnienia z zakresu historii kryminalistyki, przedstawiła jej rozwój oraz możliwości wykorzystania jej dorobku nie tylko na potrzeby walki z przestępczością. Taki wykład okazał się dobrą podstawą do zdobywania wiedzy o kryminalistyce.

Ciekawych wiadomości nabyliśmy podczas spotkania „Kryminalistyczne i medyczno-sądowe metody identyfikacji zwłok”. W momencie pojawienia się i wzrostu przestępczości dostrzeżono potrzebę wypracowania metod ustalania tożsamości nieznanych zwłok i szczątków ludzkich. Prowadząca przedstawiła różnorodność metod stosowanych w procesie identyfikacji oraz jednocześnie opowiedziała o problemach, jakie pojawiają się podczas prowadzonego badania się.

Bogatsi o taką wiedzę udaliśmy się następnie na Uniwersytet Medyczny, gdzie w Katedrze Medycyny Sądowej odbywały się takie zajęcia jak: „Tajemnicze przypadki śmierci” oraz „Rozpoznawania nieznanych ludzi i nieznanych zwłok”. Przypadkom śmierci człowieka towarzyszą często niezwykłe okoliczności nie pozwalające na jednoznaczne ustalenia przyczyny zgonu. Podczas pierwszego wykładu przedstawiono kilka takich przypadków niezwykłych okoliczności zgonów. Druga prelekcja była bardzo podobna tematycznie do tej, którą wysłuchaliśmy na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Tu jednak mogliśmy wysłuchać jak o takich samym zjawiskach wypowiada się osoba biegła w medycynie sądowej. Imprezy były bardzo bogato ilustrowane zdjęciami z autentycznych sekcji zwłok. Mieliśmy okazję poznać najbardziej tajemnicze i zaskakujące przypadki śmierci i zbrodni.

CSI: Kryminale zagadki Wrocławia co roku przyciągają mnóstwo ludzi, którzy z zapartym tchem i fascynacją w oczach słuchają o sprawach kryminalnych, zagadkowych zgonach i często niewytłumaczalnych wypadkach. Na wyciągnięcie ręki jest dla nas to, co oglądamy ze skupieniem i zmarszczonym czołem w telewizji. Jeśli nie mieliście okazji, by w tym roku wziąć udział w przedsięwzięciach z panelu CSI, koniecznie musicie pojawić się podczas następnego Festiwalu! Na pewno nie będziecie żałować.

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: