english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Koncert finałowy

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się piękną Inauguracją, odbyły się fantastyczne imprezy, po czym… nadszedł czas na zakończenie! Ale zakończenie tylko wrocławskiej edycji, bowiem w innych miastach Dolnego Śląska – Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich, Legnicy oraz Lubinie – świętujemy nadal!

Wczorajszym dzień był ostatnim edycji DFN we Wrocławiu, a jego efektownym zwieńczeniem był koncert finałowy, który odbył się w zabytkowym Oratorium Marianum w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczysty koncert pt. „Leopold, Wolfgang, Nannerl, Salzburg – krąg świata młodego geniusza muzyki w 260. rocznicę urodzin” został poświęcony w całości jednej z pomnikowych postaci historii muzyki – Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym roku obchodzimy 260 rocznicę urodzin muzycznego geniusza wszechczasów i koncert nawiązywał właśnie do tego jubileuszu.

O kompozytorze opowiedziała, w ramach wykładu multimedialnego, teoretyk muzyki dr Aleksandra Pijarowska. Prelegentka nie przedstawiła nam suchych faktów o życiu Mozarta, jakie można przeczytać na pierwszej lepszej stronie w internecie. Otrzymaliśmy opowieść o rodzinie Mozartów pełną rodzinnego ciepła, muzyki i niezwykłych talentów. Dr Pijarowska opowiadała nie tylko o samym Wolfgangu, ale również o ojcu Leopoldzie oraz ukochanej starszej siostrze Marii Annie, pieszczotliwie nazywanej Nannerl. Usłyszeliśmy o wytężonej pracy i edukacji rodzeństwa, rodzinnym muzykowaniu, pierwszych dokonaniach artystycznych – wykonawczych i kompozytorskich – nie tylko młodziutkiego Wolfiego, ale również starszej siostry, która przejawiała tak samo wybitny talent muzyczny jak młodszy brat.

W części muzycznej koncertu, sonatę fortepianową na cztery dłonie, skomponowaną przez Mozarta z myślą o wspólnym muzykowaniu ze starszą siostrą Nannerl, wykonało muzyczno-rodzinne duo: utytułowana pianistka i kameralistka, adiunkt AMKL, dr hab. Anna Rutkowska-Schock, w duecie z córką Laurą – stypendystką Samorządu oraz Prezydenta Wrocławia i laureatką licznych nagród konkursowych. Piękny koncert muzyki klasycznej, wysłuchany w barokowej sali, pozwolił na chwilę przenieść się w czasie i zapomnieć o tym, że za oknem jeżdżą tramwaje i toczy się codzienne życie.

We Wrocławiu to już koniec, ale zapraszamy do pozostałych miast Dolnego Śląska, gdzie nasz Festiwal będzie trwał jeszcze prawie cały październik!

 

Designed by Freepik

 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: