english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Studium Generale

Studium Generale to wydarzenie specyficzne i wyjątkowe – ma formę wykładu połączonego z muzyką i co roku odbywa się także w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – w pięknej sali Oratorium Marianum w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tegoroczny tytuł Studium Generale brzmiał Chemia miłości. Wykład, poprowadzony przez chemika dra hab. Karola Kacprzaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawił fenomen miłości w ujęciu neurochemii, medycyny i nauk społecznych.

Prelegent opowiadał o tym, jak przebiega miłość i jakie są jej poszczególne etapy, czyli: rozpoznanie, miłość romantyczna i miłość dojrzała, czyli przywiązanie, przyzwyczajenie. Od początku, każdemu etapowi towarzyszy pożądanie (choć powinno pojawić się później). Każda faza, o jakiej mówił nasz gość z Poznania, była urozmaicony muzyką, która oddawała emocje związane z poszczególnymi etapami miłości.

Dr hab. Karol Kacprzak zwrócił uwagę, że sukcesem jest, gdy dwie osoby zgrają się w poszczególnych etapach – wtedy relacja, związek ma szansę na powodzenie. Ważną rolę w miłości odgrywają feromony, które działają od samego początku. Te substancje są trudne w pozyskaniu, więc zapewnienia producentów o zawartości feromonów np. w perfumach to po prostu chwyt reklamowy.

Na koniec nasz prelegent dał słuchaczom złotą radę na udaną pierwszą randkę: doradził, aby przez spotkaniem zrobić coś, co spowoduje podwyższenie poziomu adrenaliny w naszym ciele. Osoby, które wytwarzają ten hormon, są uznawane za bardziej atrakcyjne przez otoczenie.

Było zabawnie i wzruszająco, nauka połączona z rozrywką – taki właśnie jest Dolnośląski Festiwal Nauki. Do zobaczenia za rok na Studium Generale!

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: