english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2006-07-26: Biuletyn DFN 5/2006

Wystawa FUSION EXPO

12 września 2006 o godz. 10:00 prof. dr hab. inż. Tadeusz Luty - przewodniczący KRUWiO i KRASP, Rektor Politechniki Wrocławskiej - zainauguruje IX edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprzez uroczyste otwarcie wystawy: Fusion Expo - Energia Gwiazd.

Promotorem wystawy podczas IX DFN Nauki będzie doc. dr hab. Andrzej Zaleski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele władz miasta Wrocławia i Regionu, MNiSzW, Komisji Europejskiej, Asocjacji EURATOM Polska, Agencji Atomistyki oraz rektorzy uczelni wrocławskich i dyrektorzy instytutów PAN

W roku bieżącym największe kraje świata (Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Rosja, USA oraz kraje Europy zrzeszone w Euratomie podpisały porozumienie o budowie pierwszego reaktora – ITER, wykorzystującego energię fuzji, czyli łączenia lekkich jąder pierwiastków (deuter i tryt – izotopy wodoru). Miejscem budowy tego reaktora będzie Cadarache w południowej Francji. Jest to największe (po programie budowy stacji kosmicznej) przedsięwzięcie naukowo-techniczne ludzkości. Będzie to także jedno z najciekawszych miejsc pracy dla kilku pokoleń inżynierów, techników i naukowców z różnych dziedzin nauki i techniki, pracujących dla energetyki

Autorzy Fusion Expo w przystępny sposób tłumaczą fizykę i technologię syntezy jądrowej, zasady budowy i działania ITERa oraz problemy, przed jakimi wciąż stoją naukowcy i konstruktorzy. Starają się także rozwiać obawy przed stosowaniem fuzji w odróżnieniu od tradycyjnego pozyskiwania energii jądrowej, metodą rozszczepienia ciężkich jąder. Wystawa to nie tylko plansze i wykresy, ale także modele, animacje, interaktywne programy i filmy trójwymiarowe. Uczestnicy będą mogli m.in. zobaczyć plazmę i elementy urządzeń czy prześledzić budowę i schemat działania ITERa.

Ekspozycja jest przeznaczona dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się nowoczesną nauką i technologią w aspektach utylitarnych, ponieważ przedstawia praktyczne zastosowania skomplikowanych procesów fizycznych i konstrukcyjnych. Pokazuje także w jaki sposób ludzkość chce całkowicie rozwiązać swoje problemy energetyczne. Wystawa Fusion Expo krąży po Europie i w ciągu ostatnich paru lat odwiedziła już ponad 30 europejskich ośrodków naukowych i akademickich (w Polsce to Warszawa, Gdańsk i Kraków) i niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Serdecznie Państwa zapraszamy na wystawę, która z pewnością będzie jedną z „perełek” tegorocznego Festiwalu i zapozna widzów z chyba najbardziej skomplikowanym urządzeniem, które wymyślił, skonstruował i buduje człowiek.

więcej o Fusion Expo na stronach DFN
www.iter.org

Wystawę będzie można oglądać w dniach 12-26 września od 10:00 do 16:00 w Centrum Naukowo-Badawczym Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20, pl. Grunwaldzki 13).

-> Informacje o Fusion Expo w programie imprez


Redakcja: Agnieszka Tarnowska, Andrzej Zaleski

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: