english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2006-05-26: Biuletyn DFN 2/2006

WONDERS, czyli odkrywamy tajniki kawy, wina i sztuki cyrkowej na IX DFN

WONDERS to skrót od Welcome to Observations, News & Demonstrations of European Research  & Science - nazwy projektu przygotowanego w ramach I Europejskiego Festiwalu Nauki. Jedną z części projektu jest "Karuzela Nauki": 18 krajów Europy wymienia się swoimi najlepszymi prezentacjami. W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki będzie gościł naukowców i artystów z Genui - przedstawicieli tamtejszego Festiwalu Nauki. W ramach dnia włoskiego (15 września) zaprezentują oni pokazy pt. "Myślący kucharz" i "Circo Scienza.

Podczas pierwszego pokazu cyklu "Myślący kucharz" dr Andrei Varlamov pokaże, jak sporządza się różne rodzaje kawy: espresso, kawę po amerykańsku, po turecku i wytłumaczy procesy fizyczne prowadzące do otrzymania kawy o różnych smakach i konsystencji.
W drugim pokazie królować będzie wino. Dr Varlamov opowie o tajnikach otrzymywania dobrego kieliszka wina, jego pochodzeniu i rozwoju nowoczesnych technik uprawy winorośli i produkcji wina, a następnie wytłumaczy, jak uzyskuje się różne rodzaje win i od czego zależy ich smak i bukiet.
Autor prezentacji jest kierownikiem zespołu naukowego na wydziale fizyki Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie. Współpracował z Alexeiem Abrikosovem, laureatem Nagrody Nobla z 2003 r. w dziedzinie fizyki. Jest autorem wielu publikacji i książek popularyzujących naukę.

Drugą atrakcją "Dnia Włoskiego" będzie wielki show aktorów i akrobatów pt. "Circo Scienza"   wg pomysłu Borisa Vecchio, dyrektora artystyczego Associazione Culturale Sarbanda. Tancerze i artyści cyrkowi w kostiumach i maskach wraz z fizykami będą wyjaśniać zasady fizyczne i matematyczne stojące u podstaw zastosowanych technik cyrkowych: przyciągania ziemskiego, równowagi, iluzji optycznych i percepcji ruchów. Wieczorem artyści wezmą udział w przedstawieniu, którego elementami będą akrobacje i gry powietrzne. W programie: pokazy na trapezie, pokazy żonglerki i akrobatyki.
Artyści zorganizują także warsztaty, w których chętni będą mogli zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami w dyscyplinach cyrkowych.
Wykład prowadzony będzie w języku angielskim i tłumaczony na żywo na język polski.

W ramach Europejskiego Festiwalu Nauki zapraszamy również 18 września do udziału w kawiarni festiwalowej "Niepokoje i nadzieje współczesności: nowotwory, alergie, biomanipulacje", podczas której lekarze, biotechnolodzy i biolodzy molekularni postarają się odpowiedzieć na pytania:

 • Czy nowotwory są dziedziczne?
 • Kiedy należy zrobić badania przedurodzeniowe?
 • Czy rozwój genetyki niesie nadzieje na zapanowanie nad chorobami?
 • Czym jest alergia?
 • Dlaczego wzrasta zachorowalność na alergię - czy to już epidemia?
 • Skąd wynika brak tolerancji na alergeny?
 • Jakie są strategie leczenie alergii?
 • Czy żywność genetycznie modyfikowana szkodzi?
 • Czy istnieje zagrożenie wyrwania się biomanipulacji spod kontroli?
 • Ile funkcji może mieć jedno białko?
 • Jak przez inżynierię genetyczną pomóc roślinom obronić się przed szkodnikami?
 • Jak poszukuje się nowych antybiotyków?
 • Jakie skarby kryją białka mleka?

W ramach "Karuzeli Nauki" przedstawiciele wrocławskiego DFN pojadą do fińskiego Centrum Nauki "Heureka" w Vantaa.redakcja: Katarzyna Wodzyńska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project       *

Znajdź nas: