english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2005-06-28: Biuletyn DFN 5/2005

Propozycje kół naukowych

Szanowni Państwo,

Wśród propozycji programowym na szczególną uwagę zasługują imprezy organizowane przez młodych naukowców – studentów, doktorantów i członków naukowych kół studenckich. Młodzi, nieskażeni rutyną i pełni entuzjazmu skutecznie potrafią zachęcić do poszerzania swoich horyzontów myślowych i już niejednego uczestnika zarazili swoją pasją.

Od wielu lat chemiczną część Dolnośląskiego Festiwalu Nauki współtworzy Koło Naukowe Studentów Chemii „Allin”. Ze względu na swoją efektowność imprezy organizowane przez członków Koła są uwielbiane przez festiwalowiczów a dwóch sympatycznych bliźniaków (bracia Doskocz) stało się żywą wizytówką politechnicznego DFN. W tym roku członkowie „Allin” zapraszają na imprezy:

  • Chemia porusza wyobraźnią
  • Niewyobrażalna potęga chemii - chemiczne fajerwerki
  • Biochemia, biologia molekularna i biotechnologia domowym sposobem

Podczas pokazów zaprezentowane zostaną między innymi efektowne reakcje chemiczne (chemiczne ogrody, chemiczny wulkan, ujarzmione tornado, płonąca chusteczka, burza w próbówkach, światełko w szkiełku, kolorowe roztwory), uczestnicy będą mogli zobaczyć interesujące reakcje z zakresu chemii i biotechnologii.

Dużym powodzeniem cieszą się również uniwersyteckie imprezy astronomiczne. Kolejny raz członkowie Koła Naukowego Studentów Astronomii zapraszają wszystkich zainteresowanych obserwacją nieba na imprezę Obserwacje plam na Słońcu. Wyznaczanie południa prawdziwego. W ramach DFN Koło organizuje również pokaz zatytułowany Dawne i współczesne przyrządy astronomiczne, podczas którego można zobaczyć jakich instrumentów używali wielcy astronomowie kilka wieków temu, a także najbardziej zaawansowane technologiczne przyrządy stosowane obecnie.

Miłośników informatyki i pasjonatów komputerów zapraszamy na imprezy studenckich kół naukowych: Sztuczna inteligencja wokół nas (Koło Sztucznej Inteligencji "CJANT"). Zachęcamy także do wzięcia udziału w pokazach Przez zabawę w przyszłość, czyli klocki Lego i układy scalone (Studenckie Koło Naukowe "Informatyka Systemów Autonomicznych i Adaptacyjnych"), podczas których będzie można przekonać się jak działają prawdziwe roboty wykonane z klocków.

Członkowie studenckiego Koła Naukowego ,,Forma” działającego przy Akademii Sztuk Pięknych proponują uczestnikom tegorocznego Festiwalu Warsztaty ceramiczne, a także pokaz: Wypał ceramiki w piecu plenerowym. Uczestnicy poprzez własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie naczyń ceramicznych mogą zapoznać się całym procesem technologii ceramiki - począwszy od lepienia naczynia, aż do wypalania w piecu ceramicznym. Zainteresowanych zapraszamy.Ponadto zachęcamy do wzięcia udziału w jarmarkach i maratonach festiwalowych:

Jarmark fizyczny
Jarmark powinni zobaczyć ci, którzy uczyli się fizyki „na sucho” i myślą, że fizyka to nic innego tylko niezrozumiałe regułki, i trudne wzory. Podczas trwania imprezy uczestnik będzie mógł obejrzeć, zrozumieć i sprawdzić istotę różnych zjawisk fizycznych.

Jarmark geometryczny
Organizatorzy jarmarku geometrycznego stawiają sobie za zadanie wprowadzenie odbiorców w cudowny świat geometrii i wielościanów. Impreza ma formę konkursu, w którym mogą brać udział 3-5 - osobowe patrole., a najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody.

Maraton matematyczny
Impreza cieszy się rosnącym z roku na rok powodzeniem, dlatego obowiązują eliminacje, a właściwy wielogodzinny konkurs składa się z wielu rund, po których z gry odpadają zawodnicy z najsłabszymi wynikami. Dla uczestników przewidziane są dyplomy, a dla finalistów nagrody Więcej>>

Maraton językoznawczy
Uczestnicy rozwiązują zadania z zakresu językoznawstwa. Przyda się umiejętność rozwiązywania łamigłówek, spostrzegawczość i twórczy umysł. Język konkursu to język polski, ale do rozwiązania niektórych zadań będzie potrzebna średniozaawansowana znajomość języka angielskiego.


redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: