english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2005-06-08: Biuletyn DFN 4/2005

Program Festiwalu Nauki - intersujące propozycje

Szanowni Państwo,


Właśnie dobiegają końca prace nad programem imprez ósmej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Informujemy, że już od 1 lipca 2005 roku będziecie mogli Państwo zapoznać się z kalendarzem imprez poprzez stronę internetową Festiwalu www.festiwal.wroc.plW ramach tegorocznego DFN (17-24 września 2004) odbędzie się blisko 500 imprez zorganizowanych przez wrocławskie uczelnie i instytuty naukowe. Jesteśmy pewni, że każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś interesującego. Co prawda do września jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz warto zarezerwować sobie czas na ciekawe imprezy.


Rodziny, małych i dużych „festiwalowiczów” serdecznie zapraszamy zwłaszcza na kolejny ”Poligon Naukowy”(16-18 września). Podczas pokazów i warsztatów w prosty sposób tłumaczone są zawiłości techniki, fizyki, chemii, czy biologii molekularnej, a każdy uczestnik może zetknąć się z nauką żywą i fascynującą.


W ramach poligonu można między innymi wziąć udział w pokazach nawigacji satelitarnej GPS, zobaczyć efektowne pokazy chemiczne i doświadczenia fizyczne, obejrzeć pokazy desantowania wojsk i sportów ekstremalnych, czy obserwować plamy słoneczne.
Rok 2005 został ogłoszony rokiem fizyki i Alberta Einsteina, w związku z tym w programie znajdziecie Państwo wiele imprez przybliżających postać wielkiego geniusza, odkrycia jakich dokonał i ich konsekwencje. A oto kilka z nich:


  • Albert Einstein – człowiek i jego nauka – dyskusja panelowa z udziałem prof. dr hab. Jerzego Lukierskiego;

  • Pojmowanie przestrzeni, czasu, materii do A. Einsteina i dzięki niemu - wykład prof. Zygmunta Galasiewicza (autora książki „Poznawanie świata. Z dziejów filozofii i fizyki”);

  • Fascynująca historia zjawiska fotoelektrycznego – od nagrody Nobla dla Alberta Einsteina w 1921 roku po elektrownie słoneczne i optoelektronikę dzisiaj – wykład prof. Janusza Pawlikowskiego

  • Coś ty ludziom uczynił Einsteinie? - wykład i prezentacja prof. Włodzimierza Salejdy,Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na cykl imprez obejmujący wykład, wystawę, oraz warsztaty pod wspólnym tytułem Zmiany klimatu. Wystawa „NorthSouthEastWest” oraz warsztaty Climate Change zorganizowane są przy współpracy z British Council, w ramach kampanii ZeroCarbonCity.


Cykl imprez przedstawia odbiorcom problemy związane ze zmianą klimatu: jakie rozwiązania praktyczne możemy zastosować, by zapobiec dalszym zmianom, oraz jak przystosować się do zmian, którym zapobiec już nie możemy.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na imprezy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a tych z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji w nim uczestniczyć informujemy, że na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny , ale w przypadku niektórych z nich wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca (zapisy). Wszelkie szczegóły znajdziecie Państwo w programie.


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: