english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2011-09-05: Biuletyn DFN 5/2011

Festiwal w plenerze

Wydarzenia plenerowe zajmują szczególne miejsce w programie imprez Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Adresowane są do wszystkich – zarówno młodszych uczestników, rodzin, uczniów szkół, jak i dorosłych odbiorców.

Tradycyjnym już punktem programu jest Park Wiedzy – największe plenerowe wydarzenie Festiwalu, które w tym roku odbędzie się 17 i 18 września w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek. Na gości Parku Wiedzy czeka kilkanaście namiotów, w których odkrywać będziemy tajniki chemii, wojskowości, nowych technologii i zdrowego trybu życia. Instruktorzy MultiCentrum przedstawią niezwykły świat ruchomych konstrukcji z klocków K’NEX, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej opowiedzą o pracy lalkarzy, a hydrogeolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego zaprezentują właściwości wody. Odbędzie się także happening „Detektyw Amperek na tropie prądu”, organizowany przez grupę EnergiaPro S.A. „Ptaki wokół nas” to z kolei tytuł wystawy na temat życia skrzydlatych przyjaciół człowieka. Na najmłodszych czeka też kilka wycieczek, m.in. spacer po Starym Mieście śladem krasnoludków, gra terenowa i odkrywanie tajemnic miasta. Oprócz tego polecamy warsztaty ceramiczne, pokaz robotów, jarmark fizyczny.  

Po parku będzie się również przechadzał bohater rodem z powieści Mary Shelley – artyści z Teatru Muzycznego Capitol zaprezentują postać Frankensteina i zdradzą tajniki charakteryzacji aktorów. Także i w tym roku nie zabraknie sposobności do skontrolowania stanu swojego zdrowia. W namiocie „Przez naturę do zdrowia” studenci Akademii Medycznej wykonają wstępną diagnostykę w kierunku zespołu metabolicznego. Edukacja prozdrowotna będzie zwieńczona degustacją soku z aronii – prawdziwej bomby witaminowej. Szczegółowy opis atrakcji dostępnych na Parku Wiedzy znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce „Program”.

Oprócz Parku Wiedzy polecamy cykl imprez pod nazwą „Weekend z geologią” w panelu „Nauki o Ziemi”. Pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr zapraszają m.in. do Muzeum Mineralogicznego i podziwiania kolekcji: Minerały Polski, Kamienie szlachetne i ozdobne, Meteoryty. Nie lada gratką będzie pokaz procesu wytopu metali „Od kruszcu do metalu”. Dr Wojciech Bartz, który wraz z Pawłem Matzem poprowadzi zajęcia „Czy szara skała może być kolorowa? Cięcie, szlifowanie, polerowanie i oglądanie skał”, zdradza szczegóły: – Zaprezentujemy sposób cięcia skał. Każdy zainteresowany będzie mógł przynieść swój okaz i przekonać się, jak wygląda praca szlifierza. A dodatkową atrakcją będzie obejrzenie obiektów w dużym powiększeniu – udostępnimy bowiem mikroskopy. Każdy też zobaczy, na czym polega praca hydrogeologa. Prowadzący zajęcia pod nazwą „Skąd się bierze woda w naszych kranach?” omówią dokładnie proces poboru wody i kontrolowania jej jakości.   

Nie mniej ciekawie zapowiada się również „Piknik mikroelektroniczny”. Zajęcia, odbywające się w plenerze i w laboratoriach budynku Politechniki Wrocławskiej przy ulicy Długiej, będą atrakcją dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami mikrosystemów, rozpylania magnetronowego, półprzewodników i techniki sitodruku. Katarzyna Tadaszak, jedna z organizatorek pikniku, opisuje: – Zróżnicowanie tematyczne imprez jest ogromne i każdy znajdzie w naszym panelu coś dla siebie. Specjalne zajęcia ruchowe przygotowaliśmy dla dzieci. Polecamy zabawy światłem i wykonanie zdjęć w LED-ach. Takie świetlne pamiątki organizatorzy wyślą uczestnikom mailowo po Festiwalu. Oprócz tego proponujemy zabawę nanorurkami. Będziemy też nawlekać ozdobne elementy na breloczki, które uczestnicy zostawią sobie na pamiątkę. Starsi z kolei będą mogli bliżej poznać mikroprocesory.

Wszystkim miłośnikom nauki polecamy wydarzenia XIV DFN odbywające się w plenerze. Połączenie zabawy ze zdobywaniem wiedzy to świetny sposób na poznanie otaczającego nas świata. Szczegóły imprez dostępne są na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!   

 

Marta Wąsik

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: