english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2011-08-30: Biuletyn DFN 4/2011

Teatralne fascynacje

Nie od dziś wiadomo, że organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki nie nobilitują jakiejś jednej, określonej dziedziny wiedzy, ale w kręgu ich zainteresowań są wszystkie zagadnienia z otaczającego nas świata. Jednym z takich obszarów jest teatr.

 Wśród imprez wiodących przygotowano specjalny panel „Wrocławskie teatry na DFN”. W jego ramach odbędą się dwa wydarzenia, które już teraz warto włączyć w indywidualny plan pobytu na Festiwalu. Tradycyjnie już warsztaty aktorskich umiejętności, prawidłowej emisji głosu i ruchu scenicznego przygotuje Teatr Linia. Kameralne ćwiczenia organizatorzy adresują do dorosłych zainteresowanych – konieczne są wcześniejsze zapisy. Natomiast otwartą sposobnością do obcowania ze sztuką są Czynne poniedziałki przygotowane przez Teatr Polski we Wrocławiu. 19 września grupa aktorów przeczyta „Śniadanie u Tiffany’ego Trumana Capote’a. Popularna fabuła, przedstawiona też w znanej aranżacji filmowej z 1961 r., tym razem na deskach teatru.

 W programie wszystkich festiwalowych imprez jest też kategoria „Wokół sceny”. Liczne atrakcje dla festiwalowiczów przygotowała Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. Na spektakl „Damy i Huzary” w reżyserii prof. Krzesisławy Dubiel-Hrydzewicz zapraszają studenci Wydziału Aktorskiego. Do uczniów szkół podstawowych skierowany jest pokaz „Mrzonżoninka – zadanie aktorskie w planie lalkowym”. Z kolei uczniów gimnazjów i dorosłych na pewno zainteresuje interpretacja „Kartoteki” w reżyserii dr. Krzysztofa Dracza. Po przeżyciach estetycznych można choć trochę poczuć się jak aktor, uczestnicząc w warsztatach „Głos i oddech”, które poprowadzi ad. Marek Talko, aktor i pedagog wrocławskiej PWST. Nie lada atrakcją będzie też pokaz poświęcony piosence aktorskiej, prowadzony przez dwóch wybitnych aktorów: Konrada Imielę i Mariusza Kiljana. One również odbędą się w siedzibie PWST przy ul. Jastrzębiej.

 W „Aktualnościach” rekomendowaliśmy już „Awanturę w Chioggi” C. Goldoniego. Warto wybrać się na ten spektakl, który wystawią licealiści, aktorzy Teatru Dziesiątka działającego przy X LO we Wrocławiu. Przedstawienie reżyserują Grażyna i Stanisław Melscy. Pisaliśmy już również – i wciąż te warsztaty gorąco polecamy – o zajęciach przygotowanych przez artystów i charakteryzatorów Teatru Muzycznego Capitol. „Jak powstaje Frankenstein” to tytuł imprezy, podczas której zaprezentowana zostanie sztuka charakteryzacji.

 Wszystkim miłośnikom tańca polecamy propozycję Studenckiego Klubu Tańca „Iskra”. „Tango, rumba, a może salsa” – to tytuł efektowanego pokazu, po którym na pewno wyjdziemy tanecznym krokiem, z głową pełną melodii.  

 Sztuka teatralna będzie też obecna na Parku Wiedzy. Artyści z Capitolu przygotują happening „F jak Frankenstein”, który będzie zachęceniem do obejrzenia musicalu „Frankenstein”, którego premiera planowana jest na listopad. Oprócz tego tajniki pracy lalkarzy odsłonią przed młodymi widzami studenci Wydziału Lalkarskiego PWST. Tegoroczny Park Wiedzy – największe plenerowe wydarzenie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – odbędzie się w weekend 17 i 18 września. 

Warto rozsmakować się w teatralnej ofercie Festiwalu. Do zobaczenia na widowni i za kulisami.

 

Marta Wąsik

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: