english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2011-08-22: Biuletyn DFN 3/2011

200 lat medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu

W programie tegorocznych wydarzeń Dolnośląskiego Festiwalu Nauki osobny panel dotyczy wrocławskiej Akademii Medycznej. Obchodzimy bowiem dwustulecie medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu, warto więc poznać historię miejsc, w których rodziły się chlubne idee trudnej sztuki lekarskiej.

Dr Beata Kaczmarek-Wdowiak w wykładzie „Z dziejów interny wrocławskiej” przedstawi wiele anegdot o dawnych nauczycielach zawodu. Prowadząca w ciekawy i przystępny sposób nakreśli koloryt minionych lat. Zajęcia szczególnie polecamy młodszym odbiorcom – grupom dzieci i młodzieży.

Do starszych, już dorosłych uczestników Festiwalu adresowany jest wykład prof. Tadeusza Dobosza „Historia genetyki sądowej w Breslau i we Wrocławiu”. Szykuje się bardzo mroczna, przypominająca książki Marka Krajewskiego opowieść o sposobach dochodzenia do prawdy przez organy ścigania, wsparta dodatkowo licznymi przykładami z przeszłości.

Polecamy również wykład, który podczas ubiegłorocznej edycji DFN cieszył się ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności. Prof. Wojciech Kustrzycki w prelekcji „Z dziejów chirurgii wrocławskiej” przedstawi sylwetki wybitnych postaci, które swymi dokonaniami wsławiły środowisko wrocławskiej medycyny.

Uczestnicy Festiwalu będą też mogli poznać wygląd i funkcjonowanie obiektów Akademii Medycznej. Zwiedzanie historycznych budynków i możliwość bezpośredniego obcowania z przeszłością będą przerwą między wykładami na temat dziejów medycyny we Wrocławiu. Podczas spaceru „Szlakiem Wielkich Medyków Wrocławskich” licencjonowany przewodnik oprowadzi zainteresowanych po tzw. Starym Campusie Akademickim i opisze miejsca pracy najznamienitszych wrocławskich naukowców, laureatów Nagrody Nobla, historycznych pracowników Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przewodnik nie będzie stronił od anegdot i pokaże ukryte architektoniczne perły oraz widoczne, choć na co dzień niezauważane detale architektoniczne.

Warto wybrać się również do Muzeum Anatomicznego, po którym oprowadzą nas dr Zygmunt Domagała i dr Michał Porwolik. Wieloletni pracownicy Akademii Medycznej opiszą starą i tę nieco nowszą historię ukrytą pośród muzealnych gablot. Zwiedzanie okraszą licznymi anegdotami, a zadanie uczestników będzie polegało na odgadnięciu, ile jest w tych opowieściach prawdy. Z uwagi na specyfikę wnętrz i bardzo duże zainteresowanie sale muzeum są dostępne tylko dla zorganizowanych grup młodzieży z opiekunem.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które pracownicy Akademii Medycznej we Wrocławiu przygotowali dla uczestników tegorocznego Festiwalu. Szczegółowy i na bieżąco aktualizowany program dostępny jest na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

 

Marta Wąsik

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: