english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2011-07-14: Biuletyn DFN 2/2011

Chemia królową tegorocznego Festiwalu

W trwającym właśnie Roku Marii Skłodowskiej-Curie szczególnie zachęcamy do udziału w zajęciach poświęconych wielkiej ikonie światowej nauki oraz całej niezwykłej dziedzinie – chemii.

Przygoda z chemią rozpocznie się już od samej Inauguracji, podczas której wykład „Symetria w przyrodzie” wygłosi prof. Roman Gancarz, chemik z Politechniki Wrocławskiej. Po uroczystym rozpoczęciu 15 września zapraszamy wszystkich na Rynek na wyjątkowy happening chemiczny, którego organizatorzy przy współudziale publiczności wykonają proste doświadczenia chemiczne. Happening będzie zaproszeniem wszystkich wrocławian do udziału w Dolnośląskim Festiwalu Nauki.  

Tegoroczny Festiwal będzie sposobnością do tego, by lepiej poznać życiorys i dokonania wielkiej Polki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Zachęcamy do udziału w debacie oksfordzkiej, której uczestnicy – znamienici goście – spróbują odpowiedzieć na pytanie, jaki byłby świat bez odkryć wybitnej badaczki. Debata oksfordzka jest ściśle określonym rodzajem dyskusji. Biorą w niej udział zawodnicy, którzy bronią przyjętych przez siebie tez. 19 września wystąpi trzech zwolenników stanowiska „świat bez odkryć Marii Skłodowskiej-Curie byłby gorszy”, a pozostali trzej uczestnicy będą bronić postawy zgoła przeciwnej. Racje rozsądzi Rada Mędrców, w której zasiądą: prof. Tadeusz Więckowski, prof. Kazimiera Anna Wilk, prof. Andrzej Wiszniewski, prof. Piotr Dudziński, prof. Kazimierz Orzechowski. Marszałkiem debaty będzie prof. Jan Miodek. Zapowiada się niezwykle interesujące spotkanie, polecamy!    

Jeszcze przed Festiwalem, od 14 września, na Wydziale Chemii UWr będzie dostępna unikatowa wystawa „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie”, wykonana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Archiwum PAN. Wystawa, która gościła już w wielu miastach Polski, a także za granicą, zachwyci odbiorców w każdym wieku. Ekspozycja potrwa do 22 września.

Ponadto 16 września warto wziąć udział w dyskusji panelowej na temat nadziei i perspektyw, jakie niesie ze sobą chemia. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Matynia, dziekan Wydziału Chemicznego PWr, a uczestnikami będą przedstawiciele młodego pokolenia naukowców, którzy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy z chemią warto dziś wiązać swoją przyszłość.

Z kolei o tym, jak chemia jako dziedzina nauki postrzegana jest przez społeczeństwo i media, opowie podczas Studium Generale dr Jacek Wojaczyński. Do dyskusji zostali zaproszeni goście: red. Waldemar Chudziak (Panorama TVP) oraz mgr Jarosław Kot (nauczyciel chemii w VII LO).

Wśród wszystkich festiwalowych przedsięwzięć na wielką uwagę zasługuje też Panteon Nauki Wrocławskiej. W tym roku spotkanie będzie poświęcone Bogusławie i Włodzimierzowi Trzebiatowskim – parze wybitnych chemików. Ich sylwetki, bogaty życiorys i dorobek naukowy poznamy dzięki archiwalnym filmom, a także wspomnieniom i relacjom zaproszonych gości (prof. Andrzeja Jeżowskiego, prof. Małgorzaty Jeżowskiej-Bojczuk, prof. Krystyny Bukietyńskiej). Całość poprowadzi red. Lena Kaletowa.   

Jest jeszcze gratka dla przedszkolaków – najmłodszych adeptów chemicznej wiedzy tajemnej. Mgr Anna Kwiatek, chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego, zaprasza do „Kawiarenki młodego chemika”, czyli edukacji poprzez zabawę.  

Program XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest dostępny na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z tematyką i rodzajem proponowanych w tym roku zajęć – w przebogatej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Marta Wąsik

 

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: