english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2010-07-23: Biuletyn DFN 5/2010

Nauka otwarta na szalone pomysły

Forum innowacyjnych, niekonwencjonalnych wynalazków, wiele praktycznych prezentacji odsłaniających tajniki zjawisk chemicznych, fizycznych i nie tylko, spotkanie z mistrzem olimpijskim, pokazy sportowe oraz tańca towarzyskiego – to tylko niektóre z 250 imprez przygotowanych przez Politechnikę Wrocławską w ramach XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

-  Chcemy przekonać uczestników festiwalu, że świat nauki jest otwarty na najbardziej szalone pomysły, bo bez wyobraźni nie ma postępu – mówi prof. Piotr Dudziński, kierujący sztabem organizacyjnym z ramienia Politechniki. Imprezy adresowane są do wszystkich ciekawych świata, wiedzy, odkryć, nowych technologii, ale w sposób szczególny do tych, którzy myślą o studiowaniu na naszej uczelni.

Dla uczestników przygotowano także wiele warsztatów. Będzie można na przykład złożyć własnoręcznie silnik motocyklowy, powąchać kosmetyki elektronicznym nosem, skonstruować własnego robota, a nawet z robotem porozmawiać.

- W tym roku, z uwagi na 100-lecie Uczelni Technicznych we Wrocławiu, przygotowaliśmy wyjątkowo bogatą ofertę – mówi prof. Piotr Dudziński. Pragniemy przyłączyć się do uhonorowania dorobku naukowego i materialnego, zarówno niemieckiej Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej, przedwojennej Politechniki Lwowskiej, jak i jej intelektualnej spadkobierczyni – Politechniki Wrocławskiej, która z dumą kontynuuje 165-letnią tradycję.

Z okazji tego jubileuszu do Wrocławia przyjadą naukowcy z innych krajów Europy. Na uwagę zasługuje panel dyskusyjny z ich udziałem pt. „Stulecie, które zmieniło nasz świat”. Chcemy w przystępny sposób pokazać, jak nauka wpływa na postęp cywilizacyjny i życie codzienne człowieka.

Część imprez będzie wykraczać poza kanon nauki. Wbrew prawu grawitacji swoje umiejętności zaprezentuje wrocławski iluzjonista, doktorant Politechniki Wrocławskiej, mgr inż. Jędrzej Bukowski. Koła Naukowe skupiające studentów naszej uczelni zaprezentują owoce swojej wieloletniej pracy, jak na przykład: mechatroniczny jacht, bolid samochodu sportowego „Formuła Student”, robota Samuela, zegar binarny czy też profesjonalne umiejętności taneczne. Nie lada gratką będzie spotkanie z absolwentem Politechniki Wrocławskiej, wioślarzem Pawłem Rańdą, wicemistrzem olimpijskim z Pekinu. Na zakończenie uroczystości otwarcia i zamknięcie festiwalu przez miasto przejadą motocykliści – studenci z Koła Naukowego „Apanonar” naszej Politechniki.

Z okazji festiwalu Politechnika ogłosiła także konkursy, m.in. budowlany, który polega na stworzeniu drewnianej konstrukcji wytrzymującej jak największy ciężar, fotograficzny czy też międzyszkolne zawody pojazdów wibracyjnych zbudowanych ze szczoteczek do zębów. Więcej informacji na temat konkursów można znaleźć w materiałach informacyjnych wysłanych do Państwa szkół. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody niespodzianki, które zostaną wręczone przez JM Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego podczas uroczystego zakończenia Festiwalu w auli Politechniki.

Ponadto organizatorzy przygotowali szereg innych niespodzianek i atrakcji dla gości Festiwalu w Politechnice Wrocławskiej. Serdecznie zapraszamy!

Monika Kowalska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: