Dotychczasowe biuletyny:
- Biuletyny - rok 2013
- Biuletyny - rok 2012
- Biuletyny - rok 2011
- Biuletyny - rok 2010
- Biuletyny - rok 2009
- Biuletyny - rok 2008
- Biuletyny - rok 2007
- Biuletyny - rok 2006
- Biuletyny - rok 2005
- Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn
2009-10-07: Biuletyn DFN 8/2009
Zapraszamy do Ząbkowic Śląskich i Ziębic
Cechą szczególną ząbkowickich edycji DFN jest organizowanie zajęć nie tylko w Ząbkowicach Śląskich ale również w ciekawych miejscach naszego powiatu. Podczas tegorocznej edycji pragnę pokazać uczestnikom krajobrazowe i kulturowe Ziębic, ich ciekawą historię i zabytki.
Przede wszystkim zapraszam wszystkich do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Ziębickie muzeum może poszczycić się największą w Europie kolekcją żelazek, z najstarszym datowanym żelazkiem w Polsce z 1655 r. (wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu). W tej sali ekspozycyjnej można zobaczyć wszystkie rodzaje żelazek, jakich używano od XVII w. do lat dzisiejszych. Znajdziemy tu żelazka na duszę, na węgiel, pełne (monolityczne) nagrzewane w całości na płycie pieca oraz żelazka spirytusowe, gazowe i elektryczne. W nowej Sali będzie można podziwiać kolekcję szkła użytkowego od XVIII do poł. XX w. Wśród eksponatów możemy tu zobaczyć m.in. unikatowe osiemnastowieczne podwójne szkło zdobione złota folią , grawerowane i złocone kielichy oraz kufle do piwa z XVIII i XIX w. oraz inne formy bogatego wzornictwa szkła użytkowego np: patery, karafki, wazony, szklanki, a także witraże. Dyrektor placówki Jarosław Żurawski poprowadzi wszystkich uczestników w świat dawnej kuchni i sposobu organizacji wszelkich prac domowych.
Pan Henryk Sławiec –miłośnik regionu ziębickiego pokaże bogaty zbiór fotografii dokumentujących głównie zachowane na Ziemi Ziębickiej oraz w sąsiednich powiatach krzyże pokutne, z najwyższym krzyżem pokutnym w Europie oraz kamienne słupy graniczne "Granicy św. Jana". Dodatkowo dr Adam Organisty z Akademii Jana Długosza w Częstochowie przedstawi sylwetkę Josepha Langera – śląskiego artysty, kolekcjonera i podróżnika.
W programie DFN w Ząbkowicach znalazł się również duży blok przeznaczony dla miłośników astronomii. Oprócz wykładów, w tym inauguracyjnego „Co z tym Słońcem czyli jak zmiany aktywności Słońca wpływają na ziemski klimat?” prof. Pawła Rudawego z Uniwersytetu Wrocławskiego, początkujący adepci astronomii będą mogli dowiedzieć się jak działa teleskop, czy poznać największe teleskopy na świecie. No i to co najciekawsze – prawdziwe późnowieczorne obserwacje nieba (oby tylko chmury nie przeszkadzały!).
Zaplanowano również blok poświęcony naszym zwyczajom żywieniowym. Panie dr inż. Joanna Wyka i dr inż. Jolanta Mikołajczak z Zakładu Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego pokażą jakich produktów unikać, jak i co powinniśmy jadać w trosce o nasze zdrowie. Problematyką zdrowotną zajmą się również dr Egbert Piasecki z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz młodzi naukowcy z Katedry Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu dr n. med. Sławomir Zmonarski i dr n. med. Oktawia Mazanowska.
Atrakcją edycji ząbkowickiej DFN będą także wykłady i warsztaty prowadzone przez prof. dr hab. Jan Kukułę i pracowników Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu „ Projektowanie ergonomiczne - co to takiego?” i „Projektowanie środków transportu”.
Hitem naszego DFN będzie z pewnością wykład specjalnego gościa festiwalu profesora Michela Verdaguer z Francji „O tym jak molekuły stają się magnetykami i co zdumiewającego wtedy zobaczymy”, współpraca dr Francoise Villain. Prof. Verdaguer jest znanym popularyzatorem nauki. Jego wykłady są zawsze bardzo bogato ilustrowane doświadczeniami. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, jednak towarzysząca mu prezentacja multimedialna będzie w języku polskim. Podczas wykładu zapewnione będzie symultaniczne tłumaczenie przez specjalistę prof. dr hab. Kazimierza Orzechowskiego.
Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy!