english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2009-10-03: Biuletyn DFN 7/2009

Dolnośląski Festiwal Nauki w Wałbrzychu

Szanowni Państwo!


Rusza dwunasta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Wałbrzychu. W tym roku przygotowaliśmy ponad 40 imprez, wśród nich: pokazy, laboratoria, warsztaty, dyskusje i wykłady. Sesja wyjazdowa w Wałbrzychu odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha, Piotra Kruczkowskiego. Tegoroczne obchody Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Wałbrzychu zaplanowaliśmy w dniach 5-13 października 2009 r. Celem naszym jest dostosowanie oferty programowej do potrzeb naszych odbiorców. Odbiorcą naszym jest każdy mieszkaniec Wałbrzycha: oferta skierowana jest zarówno do mieszkańców indywidualnych, grup zorganizowanych, całych społeczności, niezależnie od wieku. Każdorazowo włączamy w program Festiwalu elementy, które stanowić będą atrakcyjną ofertę dla dzieci i młodzieży, wszystkich mieszkańców Naszego miasta oraz okolicznych miejscowości.


Już dziś zapraszamy Państwa na uroczystą Inaugurację XII DFN, która odbędzie się 8 października wykładem Pana Macieja Ejsmonta – wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, prezesa Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników Wałbrzych – Marburg pt: „O pożytkach płynących z prawa i jego znajomości” (sala Witrażowa Wałbrzyskiego Ratusza, pl. Magistracki 1, godz. 12:00 – 13.30). Pan Maciej Ejsmont jest wiceprezesem Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, Prezesem Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników Wałbrzych-Marburg. Miłośnik Wałbrzycha i znawca jego historii. Chętnie dzieli się tą wiedzą i pasją w swoim środowisku zawodowym w kraju i poza jego granicami. Promując w ten sposób miasto. Będąc nastolatkiem interesował się historią i polityką, a wiedzę miał ogromną, co potwierdził jego udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej skąd przywiózł tytuł finalisty (1992r). Świadomość roli i znaczenia historii w kształtowaniu tożsamości każdego człowieka zainicjował organizacją I Powiatowo-Gminnego Konkursu „Moja mała ojczyzna”, którego celem jest przybliżenie młodym ludziom historii regionu, walorów turystyczno-krajoznawczych okolic miasta, problemów społeczno-ekonomicznych Wałbrzycha oraz powiatu. Trudna historia obszarów pogranicza uczy tolerancji i poszanowania godności różnych grup narodowo-etnicznych dlatego drugi etap tego konkursu ma sprawdzać umiejętności przekazywania wiedzy o swoim regionie w jednym z trzech nowożytnych językach tj. angielskim, niemieckim lub francuskim. Główna nagroda dla laureata I miejsca to tygodniowy staż prawniczy w jednej z kancelarii prawniczej w Niemczech ma umożliwić młodym ludziom poznanie prawa krajowego i europejskiego jako fundamentu współczesnych demokratycznych państw i Unii Europejskiej. Inauguracyjny wykład Pana Prezesa „O pożytkach płynących z prawa i jego znajomości” ma uświadomić młodzieży znaczenie prawa w życiu każdego człowieka oraz zachęcić do udziału ww. konkursie nad którym Patronat Honorowy objęli Prezydent Miasta Wałbrzycha i Starosta Powiatu Wałbrzyskiego.

Do współtworzenia Festiwalu zostali zaproszeni naukowcy Planetarium w Toruniu Pan Piotr Majewski i Pan Jerzy Rafalski. W ramach swoich spotkań pod hasłem „Giganty Galileusza” zaproponują: obserwacje nieba oraz program teoretyczny w oparciu o prezentację multimedialną. Pod hasłem Giganci Galileusza kryje się nawiązanie do historycznego wydarzenia sprzed 400 lat. W 1609 roku Galileo Galilei jako pierwszy w dziejach uczony spojrzał w niebo gwiaździste przez lunetę. Obserwacje Galileusza zrewolucjonizowały naukę o Wszechświecie, a na pamiątkę wielkich odkryć dokonanych przez włoskiego uczonego ONZ ogłosiła Międzynarodowy Rok Astronomii 2009. Podążymy więc śladami obserwacji sprzed czterech wieków i odkryjemy księżycowe „morza”, fazy Wenus i ... planetę z uszami. Odbędziemy multimedialną podróż do świata odległego od nas o setki milionów kilometrów, ale też spojrzymy na Jowisza przez teleskop i zobaczymy go lepiej niż Galileusz! Miejscem spotkań będzie: Zespół Szkół Integracyjnych (8.10.2009 r.), Zespół Szkół Nr 8 (9.10.2009 r.), Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 15 (10.10.2009 r.) - godz. 18.00 prezentacja multimedialna, godz. 19.30 obserwacje nieba.

Godnym polecenia jest program realizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu - 6 października 2009 które już po raz kolejny wzbogaca program Festiwalu organizowanymi wykładami i warsztatami na terenie szkoły a prowadzone będą będa przez nauczycieli III LO w godz. 9.00 do 11.00: “Przez trudy do gwiazd - per aspera ad astra”; „Wynalazki i wynalazcy”; “Co w probówce szumi?”; “Świat wirtualnego komiksu”; “Zaskakująca matematyka”.

Po raz kolejny odbędą się też Spotkania Szkół podczas, których zaprezentowane będą pokazy w ramach Festiwalu Osiągnięć Dzieci i Młodzieży (w dniach 12 i 13 października 2009 r.). Prezentowane będą osiągnięcia dzieci i młodzieży w dziedzinach nauk przyrodniczych: pokazy, wykłady i eksperymenty prezentowane przez dzieci i młodzież z wałbrzyskich szkół – w czterech kategoriach: publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Już dziś serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy!


Z pełną i uaktualnioną ofertą DFN w Wałbrzychu zapoznać się mogą Państwo na stronie: www.um.walbrzych.pl

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: