english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2008-04-22: Biuletyn DFN 1/2008

XI DFN: Poszerzaj horyzonty - podróż po świecie nauki

Trwają intensywne przygotowania programu XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, imprezy organizowanej przez wrocławskie środowisko akademickie i artystyczne. Tegorocznej edycji, która we Wrocławiu odbędzie się w dniach 18 – 24 września 2008, przyświecać będzie hasło: „Poszerzaj horyzonty – podróż po świecie nauki”. Ster nad przedsięwzięciem przejął prof. dr hab. Adam Jezierski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ramach imprez wiodących zaproszeni zostaniemy nie tylko w rejony nauk ścisłych, ale także w podróż na afrykański szlak, gdzie poznamy Mali dzięki niezwykłej wystawie fotograficznej Łukasza Brauna, przeniesiemy się na misję do Ghany oraz bliżej poznamy pracę i postać wielkiego podróżnika i reportera, jakim był Ryszard Kapuściński. Jednak wybierzemy się nie tylko w odległe miejsca na Czarnym Lądzie, ale również do nieznanych światów istniejących obok nas. Po jednym z nich zostaniemy oprowadzeni przez osoby niesłyszące, które przybliżą nam tajniki swojego języka, poezję, zasady savoir-vivre. Rafał Augustyn, wrocławski kompozytor, wygłosi wykład o funkcjach ciszy w muzyce, Cezary Duchnowski, muzyk-elektronik, udowodni za pomocą elektronicznej transformacji, że absolutna cisza nie istnieje, zaś studenci PWST pokażą, że czasem ciało i ruch wyraża więcej niż słowa. Jakub Jernajczyk zaprosi do zabawy na pograniczu nauki, filozofii i sztuki. Być może swoją obecnością XI DFN zaszczyci także ks. prof. Michał Heller, laureat Nagrody Templetona, który wskaże mosty łączące religię i naukę.

Podobnie jak w ubiegłym roku weekendową atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie naukowy piknik „Przystanek Park Wiedzy”, gdzie w przystępny i barwny sposób będzie dla nich odkrywany świat nauki i sztuki. Imprezie towarzyszyć będą występy wrocławskich artystów.

Jak co roku w przygotowaniu Festiwalu bierze udział większość wrocławskich uczelni wyższych: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Medyczna, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie - Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Instytuty PAN: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej oraz Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych. W programie znajdą się liczne wykłady, pokazy, warsztaty, laboratoria, dyskusje panelowe, wystawy, spektakle, koncerty, projekcje, pokazy interaktywne w szkołach oraz wiele innych atrakcji.

Tradycyjnie w październiku Festiwal wyruszy w rejony Dolnego Śląska i odwiedzi Legnicę, Jelenią Górę, Wałbrzych i Ząbkowice Śląskie.

W ubiegłym roku w Festiwalu wzięło udział prawie sto tysięcy uczestników, mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy ten rekord, bo jak śpiewał Bilbo z Hobbita:

Biorąc od drzwi swój początek,
droga bieży wciąż przed siebie
hen, rozwinął się jej wątek,
teraz pora i na ciebie!”

Zapraszamy serdecznie do wspólnej podróży!

 

Marta Pawlikowska
Iwona Rzeźnicka

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: