english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2007-07-31: Biuletyn DFN 4/2007

Dzień Noblisty, Park Wiedzy, Fizyka, Astronomia

Dzień Noblisty

Na specjalne zaproszenie organizatorów Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, swój wykład wygłosi laureat nagrody Nobla prof. Robert F. Curl. Wystąpi on w tzw. Dniu Noblisty. Podzieli się ze słuchaczami swoimi rozważaniami dotyczącymi uwarunkowań życia ludzi z najnowszymi technologiami. To oczywiste, że zdobycze nauki i techniki ułatwiają ludziom życie i przyspieszają jeszcze bardziej rozwój cywilizacyjny, ale także wprowadzają zmiany w naszym środowisku, które mogą mieć negatywny wpływ na nas samych i na dalsze pokolenia. To poważny i konieczny do dyskutowania problem. A kto mógłby nam lepiej go przedstawić niż on? Prof. Robert F. Curl wygłosi dwa wykłady:

 • 20 września, godz. 10:15 – wykład popularnonaukowy: The Problems in Living with Technology (Problemy w życiu z technologią) w języku angielskim będzie tłumaczony symultanicznie. Występ okolicznościowy dla szacownego gościa w wykonaniu zespołu „Riverenza”.
 • 19 września, godz. 11:15 – wykład specjalistyczny: Quantum Cascade Laser Spectroscopy (Spektroskopia przy użyciu kwantowych laserów kaskadowych)

Prof. Robert F. Curl urodził się w Alice w Teksasie w roku 1933. Skończył studia chemiczne na Uniwersytecie Rice’a w Teksasie. Po ukończeniu studiów Bob doskonalił swoją wiedzę i umiejętności chemiczne początkowo na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley a potem na Harvardzie. Przez prawie całą swoją karierę akademicką był związany z Rice University w Houston w Texasie. Doktoryzował się w jednak w 1957 r. w Berkley w Kalifornii. Prowadził tam badania w dziedzinie spektroskopii, kinetyki chemicznej gazów, monitoringu środowiska, a także mechanizmów i kinetyki reakcji wolnych rodników. Przebywając na Harvardzie Robert Curl dostał propozycje objęcia pozycji profesora w swoim macierzystym Uniwersytecie Rice’a. Perspektywa powrotu do znajomych miejsc, lepszego klimatu oraz większej samodzielności spowodowała, że natychmiast tę propozycje przyjął i w roku 1958 wrócił do Houston. Współpracował też z wieloma chemikami ze swojej oraz innych uczelni. Jego praca z Haroldem Kroto z Uniwersytetu Sussex w Anglii oraz Richardem Smalleyem z Rice zaowocowała odkryciem nowej (oprócz grafitu i diamentu) formy węgla tzw. fullerenów. Za to odkrycie cała trójka otrzymała w roku 1996 nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Odkrycie nowej alotropowej odmiany węgla miało niezwykle doniosłe znaczenie. Oprócz kulistych, wieloatomowych cząstek tego pierwiastka odkryto później także tzw. nanorurki węglowe - wieloatomowe cząstki węgla w kształcie rurek, jedno- lub wielowarstwowych, o różnej geometrii rozkładu atomów. Ich badanie zapoczątkowało powstanie nowych, obecnie chyba najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki – nanotechniki i nanotechnologii.

Park wiedzy

W festiwalowy weekend 22-23 września 2007 DFN wspólnie z Działem Promocji Urzędu Miejskiego zorganizuje dla mieszkańców Wrocławia, głównie rodzin z dziećmi, grupę imprez z zabawkami naukowymi, kształcącymi umiejętności i wiedzę z zakresu informatyki, matematyki, chemii i fizyki, elektroniki i robotyki, a także z zakresu zdrowej żywności. Młodzi naukowcy i studenci zaprezentują również swoje wynalazki: mówiącego robota, urządzenia do pomiaru impulsów nerwowych w mięśniach, czy roboty z klocków Lego Mindstorms. Parkowi wiedzy będzie towarzyszył happening artystyczny. W ramach Parku wiedzy odbędą się następujące imprezy:

 • Chemiczne zagadki
 • Co powinien jeść przedszkolak?
 • Czy twój robot to potrafi?
 • Jarmark fizyczny
 • Kupować, sprzedawać - co to znaczy?
 • Łamigłówki i zagadki logiczne
 • Magia kostki Rubika
 • Mówiący robot
 • Poszukiwanie skarbu z GPS
 • Stwórz maskę - zabawa gipsem i kolorem
 • Węgorz elektryczny w naszych mięśniach
 • Wypał pieca żeliwnego
 • Zabawy matematyczne

Całe wydarzenie odbędzie się w plenerze w centrum Wrocławia - w Parku Staromiejskim przy pl. Teatralnym.

Fizyka, astronomia

W tym roku naukowcy, doktoranci i pracownicy Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaproponują swoim wiernym gościom festiwalowym szczególnie interesujący program. W 2007 roku Dolnośląski Festiwal Nauki obchodzi bowiem swoje dziesiąte urodziny i tegoroczna edycja festiwalu, jako jubileuszowa, powinna być wyjątkowa.

W ramach „Cyrku fizycznego” i „Fizyki na wesoło”  zaprezentowane zostaną najciekawsze, najbardziej zaskakujące i najbardziej spektakularne eksperymenty wszystkich poprzednich edycji Festiwalu, a pokaz obejmować będzie niemal wszystkie działy fizyki. Fizycy opowiedzą o tym, jakie zastosowanie w naukach biologicznych znajduje mikroskopia sił atomowych, wyjaśnią zjawiska złudzeń optycznych, a także przekonają słuchaczy o tym, że można zobaczyć atomy i molekuły, wykorzystując skaningowy mikroskop tunelowy.

Astronomowie przygotowali w tym roku kilka imprez interaktywnych. Młodsi będą mogli zbudować bądź namalować model Układu Słonecznego, starsi nauczą się posługiwać między innymi obrotową mapą nieba i rocznikiem astronomicznym, a także dowiedzą się jak można wykorzystać kamerkę internetową do obserwacji astronomicznych. Będą porady dla miłośników astronomii oraz warsztaty z orientacji na niebie i rozpoznawania gwiazdozbiorów. Jeśli tylko pogoda dopisze, odbędą się zawsze bardzo oczekiwane obserwacje astronomiczne - Słońca w ciągu dnia i obiektów na niebie nocnym.

Dla zainteresowanych kosmonautyką przygotowany został pokaz instrumentów kosmicznych. Nie zabraknie wykładów o tematyce astronomicznej. Astronomowie opowiedzą o kolonizacji Układu Słonecznego, o potencjalnych katastrofach kosmicznych, o warsztacie pracy współczesnego astronoma, będzie można dowiedzieć się wiele na temat życiodajnej roli Słońca, jego budowy i metod obserwacji, poznamy bliżej księżyce pyłowe Ziemi.

W realizację tegorocznego programu festiwalowego włączyli się pracownicy, doktoranci i studenci zarówno Instytutów Fizyki Doświadczalnej, Fizyki Teoretycznej i Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN we Wrocławiu.


Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Festiwalu, jednocześnie przypominamy, że wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednakże niektóre imprezy (ze względu na duże zainteresowanie) wymagają wcześniejszych zapisów. Na stronach internetowych Dolnośląskiego Festiwalu Nauki www.festiwal.wroc.pl znajdą Państwo najaktualniejsze wiadomości, więcej szczegółów o imprezach, informacje o ewentualnych zapisach, czy zmianach w programie.

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project       *

Znajdź nas: