english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2007-07-21: Biuletyn DFN 3/2007

Festiwal w Europie, Europa na Festiwalu

W 2006 Dolnośląski Festiwal Nauki znalazł się na nowym forum, na którym może prezentować swoje osiągnięcia i wymieniać się doświadczeniami z innymi europejskimi ośrodkami zajmującymi się popularyzacją nauki i sztuki. W zeszłym roku bowiem DFN uczestniczył po raz pierwszy w Europejskim Festiwalu Nauki WONDERS (to skrót od Welcome to Observations, News&Demonstrations of European Research & Science). WONDERS, to projekt unijny, realizowany przy współpracy EUSCEA, czyli europejskiego stowarzyszenia Festiwali Nauki (DFN należy do EUSCEA od grudnia 2001 roku), ECSITE – europejskiej sieci Centrów Nauki i muzeów oraz EUSJA – europejskiego stowarzyszenie dziennikarzy naukowych. II Europejski Festiwal Nauki WONDERS2007 realizowany jest przez EUSCEA, EUSJA i EUN (Europejska sieć szkół), a Dolnośląski Festiwal Nauki jako jedyny festiwal nauki z Polski weźmie w nim udział. W tym roku po raz drugi DFN zaprezentuje się w tzw. „Karuzeli Nauki”, będącej najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach WONDERS. „Karuzela Nauki” polega na wymianie pomiędzy miastami europejskimi najlepszych prezentacji festiwalowych realizowanych w tych miastach podczas lokalnych festiwali nauki, tygodni czy dni nauki. W tym roku nasz DFN znajdzie się w gronie 31 partnerów z 24 krajów wymieniających się swymi najlepszymi festiwalowymi prezentacjami.

W ramach „Karuzeli Nauki” w dniach 18 i 19 września br. X DFN gościć będzie grupę z  „Technopolis”, Flamandzkiego Centrum Nauki z Mechelen w Belgii. Przedstawiciele „Technopolis”, animatorzy nauki, Halinka de Visscher i Joke Cant, zaprezentują uczestnikom wrocławskiego Festiwalu Nauki spektakularny pokaz naukowy. Podczas pokazu poznamy nowe zastosowanie dla belgijskich frytek, będziemy świadkami spalania pieniędzy, dowiemy się, co można zrobić z butelką Coli poza wypiciem jej zawartości, a na końcu podziwiać będziemy sztuczne ognie i będziemy świadkami „wielkiego wybuchu”. Goście z Belgii przedstawią swój pokaz w Nowym Audytorium na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. F. Joliot-Curie 14, czterokrotnie: 18 i 19 września br. o godz. 10:00 i 11:15.

8 i 9 września br. w ramach "Karuzeli Nauki" dwie dwie grupy reprezentantów DFN zaprezentują swoje pokazy w sercu zabytkowej Perugii we Włoszech podczas tamtejszego Festiwalu Nauki. Gościć ich będzie stowarzyszenie Associacion Gurdulù ONLUS. Jeden z pokazów zaproponowanych przez DFN na V Festiwal Nauki w Perugii to „Tajemnica działania enzymu”. Pokaz został przygotowany i będzie przeprowadzony przez Katarzynę Wachowicz, członkinię Koła Naukowego „Przybysz” Studentów Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Drugą prezentację zatytułowaną „Czy w naszym ciele siedzi węgorz elektryczny?”, przygotowali na festiwal w Perugii pracownicy Katedry Biomechaniki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, mgr inż. Sławomir Winiarski i Sebastian Jaroszczuk.

W ramach WONDERS 2007 w liceach wrocławskich zorganizowana zostanie także gra naukowa „Decide”, dotycząca najnowszych odkryć naukowych i pojawiających się wraz z nimi problemów etycznych.

Tegoroczne WONDERS2007 odbywa się pod hasłem Look Closer. Hasło wybrano nawiązując do trzechsetnej rocznicy urodzin Karola Linneusza – szwedzkiego przyrodnika, twórcy podstaw klasyfikacji organizmów żywych, który swoją klasyfikację opracował dzięki dogłębnemu zbadaniu struktury świata roślin i zwierząt.

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: