english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wydarzenia XI DFN

Biotechnologia - piękna czy bestia?

          

 

Podczas XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pracownicy i studenci Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali 12 pokazów oraz warsztatów, które odbyły się w edycji wrocławskiej oraz terenowej.

 

 

 

 Uczestnicy pokazu „Drożdżowy matriks, czyli jak uzyskać prąd z drożdży” zbudowali prostą baterię, której ogniwem były żywe drożdże, które, pełniły rolę miniaturowych elektrowni. Wydajność pracy zbudowanego ogniwa zmierzono za pomocą woltomierza. Podczas „Podróży do wnętrza komórki” pokazaliśmy normalne i nowotworowe komórki z wybarwionymi fluorescencyjnie strukturami wewnętrznymi oraz zaprezentowaliśmy aparaturę umożliwiającą takie podróże, czyli konfokalny mikroskop fluorescencyjny. Jak zbudowane są chromosomy i jak przyroda radzi sobie z upakowaniem długich nici DNA wyjaśniliśmy w trakcie warsztatów „Jak spakować olbrzymie ilości DNA w malej komórce?” Tym razem można było samodzielnie wykonać preparaty mikroskopowe z korzenia cebuli, w których widoczne były chromosomy oraz ich wędrówka podczas podziału komórki. Uczestnicy warsztatów „DNA od kuchni, czyli izolacja DNA metodą kuchenną” izolowali DNA z pomidora za pomocą „odczynników”, które każdy z nas może znaleźć w domu (sól, płyn do mycia naczyń, gorąca woda). Ten prosty eksperyment pokazujący, że w żywych organizmach znajduje się DNA, może być powtórzony w domu lub szkole. Zaprezentowaliśmy także całkowicie profesjonalne metody izolacji DNA z bakterii i roślin. Największą atrakcją warsztatów „Jak wyizolować z bakterii sklonowany gen?” oraz „Jak wydostać DNA z liści?” była możliwość samodzielnej pracy w prawdziwym laboratorium, korzystanie z aparatury naukowej i wreszcie uzyskanie własnego preparatu DNA, który można było zabrać do domu. Festiwalowi goście, którzy wybrali pokaz „Chloroplasty-fabryki tlenu”, izolowali chloroplasty z liści groszku, a następnie za pomocą elektrody tlenowej wykrywali obecność produkowanego w nich tlenu. Dla wątpiących w ewolucję i dla wszystkich pozostałych zorganizowaliśmy wykład i zajęcia przy komputerze p.t.: „Czy małpy są najbliższymi kuzynami człowieka?” Na wykładzie przedstawiono ideę analiz filogenetycznych opartych o dane molekularne oraz krótki rys historyczny poglądów na pochodzenie człowieka. Następnie uczestnicy sami przeprowadzali analizy komputerowe i przekonali się co mówią sekwencje DNA o pochodzeniu człowieka oraz o ewolucji kręgowców i ssaków.

 

 

 

 Większość imprez była powtarzana przynajmniej dwukrotnie, a nawet czterokrotnie. Naszym celem było prowadzenie zajęć w małych, maksymalnie kilkunastoosobowych grupach tak, aby wszyscy uczestnicy mogli własnoręcznie wykonywać eksperymenty.

 

 

 

 

 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: