english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wydarzenia XI DFN

Ścieżkami zdrowia

Edycja stacjonarna XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyła się na Akademii Medycznej w dniach 19.09 do 24.09.2008. Obejmowała 108 imprez, które odbywały się zarówno w kompleksie „starej” Akademii Medycznej we Wrocławiu, jak i w nowo wybudowanych salach Centrum Kliniczno-Dydaktycznego AM przy ulicy Borowskiej, a także w położonych bardziej kameralnie budynkach przy ul. Grunwaldzkiej i ul. Dyrekcyjnej. Zgłoszone przez wykładowców tematy pokazów i wykładów, po wstępnej selekcji dokonanej przez koordynatora DFN przy Akademii Medycznej we Wrocławiu, zostały zaszeregowane do 7 podstawowych paneli tematycznych: „Tajemnice ludzkiego organizmu”, „Nasi bracia najmniejsi”,„Medyczny heavy metal”, „CSI:W czyli wrocławska medycyna sądowa”, „Trudne medyczne sprawy”, „Nie tylko ciało jest ważne” oraz „Świat kobiety czyli ginekologia i położnictwo”. Ze zgłoszonych propozycji wybrano przede wszystkim tematy obejmujące problemy związane z wpływem metali ciężkich na zdrowotność populacji oraz rolę czynników psychosomatycznych w medycynie. Wielu wykładowców skupiło się także na analizie „mowy ciała”, zarówno pacjenta jak i lekarza oraz wpływu bodźców pozawerbalnych na skuteczność leczniczą i wiarygodność pracowników ochrony zdrowia. Te podstawowe grupy tematyczne zebrano w trzech największych panelach tematycznych („Trudne medyczne sprawy”, „Nie tylko ciało jest ważne”, „Medyczny heavy metal”) obejmujących łącznie 42 wykłady i 11 warsztatów, pokazów i prezentacji.

 

Pokazy organizowane w Katedrze Anatomii, Katedrze Biologii, Katedrze Mikrobiologii oraz Zakładzie Technik Molekularnych nieodmiennie cieszą się  zainteresowaniem przekraczającym możliwości organizacyjne i czasowe gospodarzy. Pokazy organizowane przez Zakłady Anatomii, Biologii, Mikrobiologii czy Histologii są dostosowane do możliwości dzieci i młodzieży, przez co są łatwo zrozumiałe
i jednocześnie przez swą interaktywność interesujące. Interaktywne są też wykłady głoszone w wyżej wymienionych Zakładach tzw. „ starego kompleksu” Akademii Medycznej.

Goście festiwalowi uczestniczący w pokazach i wykładach DFN to przede wszystkim młodzież wyższych klas gimnazjalnych oraz licealiści i studenci. Stanowią oni ponad 70% ogółu słuchaczy. Młodzież, która przybyła wraz z opiekunami pochodziła głownie ze szkól z małych miast i wsi województwa Dolnośląskiego. Na pokazy zgłosiły się również grupy z ościennych województw, w tym z takich miast jak Kalisz, Brzeg lub Rybnik.  Goście indywidualni to przede wszystkim mieszkańcy Wrocławia.

 

Po raz pierwszy w tym roku pracownicy Akademii Medycznej we Wrocławiu uczestniczyli w jednej z imprez wiodących XI DFN, czyli w Parku Wiedzy, pełniąc nadzór medyczny nad uczestniczącymi w projekcie gośćmi. Ponadto dzięki aktywności pracowników Uczelni na pokazach XI DFN zagościł autobus RCKIK, którego celem było zachęcenie do honorowego oddawania krwi na potrzeby szpitalnictwa dolnośląskiego.

 

 

 

 

 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: