english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wydarzenia XI DFN

Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

20 września Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN zorganizowało kolejną imprezę w ramach XI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w którym mięliśmy przyjemność wziąć udział. Tego dnia na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Całość stała pod hasłem Wpływ edukacji na styl życia i zdrowie człowieka.


Już od godziny 12:00 wszystkie dzieci mogły skorzystać z warsztatów, które zostały przygotowane specjalnie dla nich. Zajęcia zaczęto od ćwiczeń, polegających na wypisaniu zasad zdrowego żywienia, piramidy żywienia i ruchu. Następnie została przedstawiona platforma Vibrafit, która wzbudziła szczególnie zainteresowanie chłopców. Na polski rynek urządzenie wprowadza niemiecka firma Itermann. Szeroki wachlarz możliwości zastosowania platformy, pokazuje jak wszechstronne jest to urządzenie i jak duże możliwości wykorzystania go w naszym codziennym życiu. Wibracje wywołane platformą VIBRAFIT są przenoszone na całe ciało jednocześnie na muskulaturę osoby ćwiczącej.

Wibracje zdecydowanie polepszają krążenie krwi poprzez wywołanie bodźców w mięśniach. Poprzez trening docieramy prawie do 100% wszystkich włókien mięśniowych w każdej grupie mięśni. Nogi, brzuch, pośladki, ręce i tors jednocześnie i równomiernie są trenowane w każdej pozycji zarówno stojącej, leżącej, siedzącej czy klęczącej. I do tego wszystkiego wystarczy tylko 10 minut sesji ćwiczeniowej, aby całe ciało poddane było gruntownemu treningowi. Na festiwalu można było osobiście przetestować zalety urządzenia i spróbować swoich sił. Pomocą oczywiście służyły osoby, które mają styczność z urządzeniem na co dzień. W między czasie dr Marta Borek od spraw żywienia sprawdzała prace i udzielała prywatnych porad.
 

 

Następnie dzieci korzystały z Trikke, urządzenia które równie dobrze wypełniło im czas zabawą. Dużym zaskoczeniem i niespodzianką było przybycie zawodników zespołu "Kosynierzy", którzy trenują La Crosse. Przedstawili oni główne zasady tego sportu, pokazali sprzęt i poprowadzili przykładowe ćwiczenia. Ku zaskoczeniu organizatorów ćwiczenia te cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dziewcząt. Była to dobra okazja, aby poznać ten sport i dowiedzieć się, gdzie można rozpocząć treningi.
 

Po warsztatach wszyscy zainteresowani mogli udać się na wykład, który miał być dopełnieniem warsztatów od strony teoretycznej. Tutaj zostały omówione wszystkie szczegółowe tematy dotyczące zdrowia i sportu. Tutaj specjaliści poruszyli wiele aspektów uprawiania sportu i zdrowego stylu życia. Rozmawiano o zdrowym sporcie - czyli jak należy to właściwie robić, aby pomóc sobie, a nie zaszkodzić. Dyskutowano również o zdrowym odżywianiu - jak może wpłynąć na dobre samopoczucie, dobrą sprawność fizyczną. Pokazano również jak myślenie i podłoże psychologiczne może wpłynąć na efektywność w sporcie i odnoszenie korzyści zdrowotne. Swoją obecnością zaszczyciła nas dr inż. Marta Borek specjalistka ds. technologii żywieniowej. Dzięki wielu pomocom naukowym przedstawiła ona sposoby zdrowego odżywiania, jaki ma to wpływ na naszą kondycję fizyczną. Dzięki tej części wykładu wszyscy słuchacze nauczyli się jak dobierać właściwe rodzaje pożywienia, aby być zdrowym.
 

Dodatkowo przez cały czas wszyscy mogli oglądać wystawę prac dzieci, stoisko Nordic Walking, prezentujące ćwiczenia i sporty, które możemy uprawiać na co dzień. Dzięki temu osoby, które jedynie przechodziły obok naszej imprezy, spieszyły się i nie miały czasu uczestniczyć, mogły choć odrobinę wiedzy zabrać do domu.
 

 

W całości wzięło, ku naszemu zaskoczeniu, bardzo wiele osób. W samym wykładzie udział wzięło około 200 osób, co spowodowało, że wykład był prowadzony podwójnie. W samych warsztatach wzięło udział ponad 50 dzieci, które poprzez zabawę uczyły się jak zdrowo żyć.


 Fotografie - Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: