english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

100-lecie Niepodległej Polski, Debata Oksfordzka: "1918-2018 - wartość patriotyzmu" i wiele innych wydarzeń z cyklu Imprez Wiodących

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mamy dla Was kilka imprez, które tematycznie nawiązują do tego, jakże ważnego, historycznego wydarzenia.

Na początek proponujemy spektakl pt. Spełnienie. Miasto z morza i pragnień, przedstawiający historię pierwszego w Polsce portu i magistrali węglowej. Odbędzie się on  21 września w Klubie Proza.W harmonogramie tegorocznych wydarzeń znajdzie się również miejsce na Koncert 100 lat Niepodległości. Widowisko w wykonaniu młodzieży usłyszymy w Państwowej Bursie Szkół Artystycznych. Pozostając w kręgach muzycznych, spotkanie Pieśni Patriotyczne na 100-lecie Niepodległości w Oratorium Marianum będzie idealną alternatywą na spędzenie niedzielnego wieczoru.

24 września na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych przy ul. Dawida 1 w auli na drugim piętrze będzie można poczuć ducha historii. Fałat, Wyczółkowski, Sichulski i inni... Artyści a Legiony Polskie - sztuka w służbie Niepodległej to wydarzenie, podczas którego dowiemy się o militarnych ciekawostkach umieszczonych na płótnach. Dźwięcznie będzie natomiast podczas inscenizacji słowno-muzycznej Św. Urszula Ledóchowska „Jeszcze Polska nie zginęła - dopóki kochamy" ilustrowanej prezentacją multimedialną. Kraków oczami wybitnego artysty i wodza zobaczymy, przychodząc na wykład Magiczny Kraków - Stanisław Wyspiański i Józef Piłsudski. Będzie można również obejrzeć wystawę i podziwiać stare zdjęcia, a wszystko to podczas wystawy pt. Odzyskanie Niepodległości w starej fotografii - prezentacja plakatów.

Zapraszamy Was również na coroczną sztukę prowadzenia dyskusji, przedstawiania argumentów, wypowiadania się i słownego pokonywania przeciwnika. W Debacie Oksfordzkiej: "1918-2018 - wartość patriotyzmu" biorą udział dwa zespoły: jeden z wrocławskiego liceum i jeden zespół reprezentujący liceum z regionu. Uczniowie poprowadzą spór na temat: „1918-2018 - wartość patriotyzmu”.

Odwiedźcie naszą stronę internetową, sprawdźcie szczegóły wydarzeń. Uwaga! Pieśni Patriotyczne na 100-lecie Niepodległości wymagają zapisów, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy trwają od 3 do 14 września. Serdecznie zapraszamy!

Daria Dominiak

Źródło fot.: galeria DFN

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: