english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Komórki i tkanki (cz. I) – coś o zdrowiu!

Dziś prezentujemy Wam wydarzenia z panelu – Medycyna i zdrowie. Ten cykl odbędzie się z okazji XXI Festiwalu Nauki. Dotyczy on tematów związanych ze zdrowiem człowieka oraz zagadnień z kręgu biologii i chemii. Warsztaty i pokazy są najlepszymi rozwiązaniami, by odkrywać tajemnice nauki. Przeczytaj, jakie wydarzenie będą organizowane w ramach tego bloku, przyjdź na imprezy i zdobądź wiedzę!

Chyba każdy zastanawiał się kiedyś nad tym, jak istotną rolę odgrywa w naszym ciele krew. Co się kryje w kropli krwi?to warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli badać próbki krwi. Każda kropelka tej substancji pozwala na uzyskanie informacji na temat zdrowia organizmu. Jeśli chcesz poczuć się jak naukowiec, przyjdź właśnie na ten warsztat i wykonaj doświadczenia laboratoryjne pod czujnym okiem studentów weterynarii. Natomiast podczas pokazu Słodka strona cukrów bakteryjnych uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, czym tak na prawdę są cukry, w jakich pokarmach je znajdziemy oraz jak wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W programie Festiwalu znalazło się również miejsce na XIII Konkurs Mikrobiologiczny dla Licealistów "Świat mikrobów"Uczniowie będą mieli okazję popisać się swoją wiedzą na temat chemii, wirusów, bakterii i procesów związanymi z tymi drobnoustrojami. A o toksynach dowiecie się z wykładu Gdzie ukrywają się toksyny i co nam mogą zrobić? dedykowanego dla dzieci. O pasożytach posłuchamy, przychodząc na wykładNiechciani towarzysze w naszym organizmie. Pamiętajmy, że debata to jedna z najlepszych form zdobywania wiedzy, więc warto wziąć w niej udział - Droga do zdrowych kości prowadzi przez zdrowe nerki. Co mają z tym wspólnego kamienie nerkowe? Debata popularno-naukowa nefrologa, urologa i ortopedy  jest imprezą, prowadzoną przez wybitnych specjalistów z zakresu ortopedii, nefrologii i urologii.

Jeśli natomiast masz nerwy ze stali i widoki o szczególnym charakterze estetycznym nie są Ci straszne, odwieź wystawę w Muzeum Anatomicznym i wraz z pracownikami Zakładu Anatomii poszerz swoją wiedzę z zakresu budowy człowieka. Muzeum anatomiczne – poranek, Muzeum anatomiczne – popołudnie to cykl spotkań, który pozwali Ci na to, aby zobaczyć to, z czym lekarze i chirurdzy radzą sobie na co dzień – czyli ludzkie ciało bez tajemnic. Organizatorzy przewidzieli również, że znajdą się także rodziny, które będą chciały zwiedzić Zakład Anatomii, dlatego też przewodnik oprowadzi chętnych po pomieszczeniach Zakładu, pokaże dostępne modele anatomiczne oraz sale ćwiczeniowe.

A teraz coś dla koneserów kryminałów i powieści lub seriali kryminalnych – ciekawostka o przestępcach. Genetyczny portret przestępcy, czyli przedstawiamy wykład z kręgu dziedziny o nazwie genetyka kryminalistyczna. Podczas tego wykładu dowiesz się między innymi o technikach badania DNA we współczesnej Kryminalistyce. Ale nie bójcie się, bo dla fanów bajek i filmów sciente-fiction tez coś mamy. Niesamowity Spiderman i niesamowita nauka są dla tych, którzy interesują się wykorzystywaniem czterosystemowych analiz ruchów w biomechanice oraz przemyśle rozrywkowym, a także sposobem tworzenia animacji komputerowych (w tym postaci z filmów i bajek) na podstawie ludzkich ruchów.

Już za tydzień poinformujemy Was, jakie imprezy odbędą się w ramach panelu Medycyna i zdrowie. II część tym razem dotyczyć będzie tematyki związanej z pielęgnacją ciała oraz aktywnością fizyczną. Czekajcie cierpliwie. Do zobaczenia niebawem!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: