Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2011-11-02: Biuletyn DFN 8/2011 Fenomen edycji regionalnej

Z roku na rok Dolnośląski Festiwal Nauki poszerza swój zasięg, tak aby z bogatej oferty edukacyjnej, jaką przygotowują organizatorzy, mogła skorzystać coraz większa rzesza zainteresowanych. Edycja regionalna – nieustannie uatrakcyjniana – stwarza okazję do tego, by w Festiwal włączyli się przedstawiciele m.in. lokalnych społeczności, instytucji i szkół. Oprócz tego Festiwal umożliwia osobom w każdym wieku (mieszkańcom dolnośląskich miast) udział w pokazach, happeningach i konkursach, a także akademickich wykładach. I to bez konieczności wyjazdu do Wrocławia na większe uczelnie.  

Podczas XV DFN w tworzenie edycji regionalnej włączyły się dwa nowe miasta – Głogów i Dzierżoniów. W pozostałych – Legnicy, Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich – wydarzenia festiwalowe na trwałe wpisały się w plan wydarzeń wrześniowo-październikowych.

Łącznie w regionie odbyło się ponad 400 wydarzeń. Miały miejsce nie tylko w salach szkół, domów kultury, instytucji, ale nierzadko zostały zaplanowane jako wycieczki po najbliższej okolicy. I tak na przykład w programie imprez ząbkowickich znalazła się możliwość spaceru po opactwie cysterskim w Henrykowie, z kolei uczestnicy Festiwalu w Bystrzycy mieli okazję pospacerować leśnymi ścieżkami dydaktycznymi, a wycieczkę zakończyć wspólnym ogniskiem.

Oto fenomen Festiwalu: jego organizatorzy przedstawiają naukę w ujęciu globalnym, prezentują zjawiska, eksperymenty, doświadczenia, które pomagają zrozumieć otaczający nas świat, wyjaśniają teorie zmieniające bieg nauki, wyjaśniają trendy w sztuce, a jednocześnie nobilitują najbliższe otoczenie – jego historię, oryginalność, niepowtarzalny charakter i klimat, niezwykłość miejsc, zabytków i okazów przyrody. Uczestnik Festiwalu bierze udział w zajęciach, na których prowadzący z pasją i zaangażowaniem opowiadają o historii Jeleniej Góry czy tajemnicach Wzgórz Krzyżowych, by następnie wysłuchać prelekcji na temat fiordów w Norwegii lub geoturystycznych atrakcji Ukrainy. Przenosi się następnie do planetarium, a zaraz potem dowiaduje się, co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi. Na koniec udaje się na wernisaż wystawy poświęconej historii naczyń, a dzień wieńczy koncertem muzyki chóralnej. Oto interdyscyplinarna magia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki!

Mamy nadzieję, że każda kolejna edycja regionalna Festiwalu będzie obfitowała w nowe wydarzenia i atrakcje. Frekwencja i zaangażowanie uczestników są jasnym sygnałem dla organizatorów, że Festiwal cieszy się w miastach Dolnego Śląska ogromną popularnością. Do zobaczenia podczas przyszłorocznej edycji regionalnej Dolnośląskiego Festiwalu Nauki!

 

Marta Wąsik

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *