Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2006-09-07: Biuletyn DFN 7/2006 IX DFN na Politechnice Wrocławskiej

Ponieważ otwarcie IX DFN już w przyszłym tygodniu zachęcamy do zapoznania się z programem imprez na stronie internetowej Festiwalu www.festiwal.wroc.pl oraz rezerwacji miejsc na imprezy, które tego wymagają. Jak co roku wachlarz propozycji jest bardzo szeroki i z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przygotowali dla Państwa aż siedem pasaży tematycznych:

Od pierwiastka do barwnika, DNA i kosmetyków

Tradycyjnie już na swoje kolorowe i wybuchowe pokazy zapraszają chemicy z koła naukowego "Allin". Podczas "Niezwykłej lekcji chemii" z ogromną pasją i zaangażowaniem młodzi naukowcy tłumaczą i ilustrują doświadczeniami zawiłości chemicznego świata. Dewizą prowadzących jest tytuł jednej z imprez: "I ty możesz zostać chemikiem".

Człowiek w cyberprzestrzeni

Mgr Hanna Mazur i inż. Urszula Laskowska poprowadzą imprezę "Zaczarowany świat komputerów zaprasza". Po krótkiej prezentacji na temat historii komputerów odbędą się ćwiczenia praktyczne dostosowane do wieku uczestników: korzystanie z przeglądarki i wyszukiwarki internetowej, nauka tworzenia stron WWW, obróbka zdjęć cyfrowych. Ponadto będzie można zrelaksować się przy grach komputerowych, logicznych lub zręcznościowych.

Podczas warsztatów prof. Haliny Kwaśnickiej "Sztuczna inteligencja – czy jest się czego bać?" uczestnicy będą mogli samodzielnie nauczyć komputer wybranego zadania i zmierzyć się z "inteligencją komputera". Nie zabraknie również pokazu multimedialnego na temat kierunków rozwoju sztucznej inteligencji, a także konkursów z drobnymi nagrodami.

Czyste i bogate środowisko

Jak zapewnia prowadzący pokaz "Skarby Ziemi pod mikroskopem" geolog mgr Jerzy Cygan impreza będzie wyprawą w fascynujący barwami świat minerałów, podczas której będzie można zapoznać się z możliwościami mikroskopu polaryzacyjnego.

Każdy, kto chce się osobiście przekonać, co naprawdę zawiera powietrze we Wrocławiu powinien zjawić się na pokazach dr inż. Anny Musialik-Piotrowskiej: "Czy możemy bezpiecznie oddychać na ulicach miast?"

Dlaczego tak pędzisz człowieku?

Wrocławscy podróżnicy Anita Kucharska i Maciej Kiersztyn przedstawią multimedialny pokaz fotografii ubarwiony opowieściami z kilku swoich wypraw do Ameryki Południowej. Pokaz "Poszukiwacze czy zdobywcy? – impresje fotograficzne i nie tylko z Ameryki Południowej" to okazja do podziwiania przyrody, krajobrazów i zabytków oraz poznania codziennego życia mieszkańców Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile i Peru.

więcej >> www.southamerica.art.pl

Niezawodna technika

Na początku naszego wieku powstawały coraz dokładniejsze mikroskopy optyczne, jednak dla badaczy podglądających świat w skali mikro przełomowym wydarzeniem było stworzenie mikroskopu elektronowego. Możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego zaprezentuje mgr inż. Krystyna Haimann podczas pokazu: "Pyłki kwiatowe w powiększeniu".

Kalejdoskop matematyczno-fizyczny

"Piaskownica fizyka" to impreza, na którą prowadzący (dr inż. Anna Hajdusianek, dr hab. inż. Włodzimierz Salejda, prof. Ryszard Poprawski) zapraszają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Będzie można obejrzeć, sprawdzić i samodzielnie wykonać proste doświadczenia fizyczne oraz przez zabawę zrozumieć zasadę działania niektórych zabawek i istotę prostych zjawisk fizycznych.

Miłośników zagadek logicznych zapraszamy na warsztaty matematyczne dr inż. Tadeusza Głowackiego "Rozwiązać sudoku". Sudoku - łamigłówka matematyczno-logiczna wymyślona przez genialnego matematyka Eulera - stała się ostatnio niezwykle popularną rozrywką. Na warsztatach zostaną przedstawione różne metody i sposoby rozwiązania sudoku.

Oblicza piękna

Po licznych wykładach i pokazach naukowych z pewnością przydadzą się chwile wytchnienia. Proponujemy obejrzenie spektaklu zatytułowanego "Igraszki z diabłem", który przygotowała dla festiwalowiczów Grażyna Melska (nauczycielka jęz. polskiego z X LO we Wrocławiu) wraz ze swoimi podopiecznymi z Teatru "Dziesiątka".

Gorąco zapraszamy!


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *