Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2006-08-23: Biuletyn DFN 6/2006 Uniwersytet Wrocławski dla festiwalowiczów

Podczas IX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki swoje podwoje otworzy dla Państwa Uniwersytet Wrocławski, który przygotował wiele wyjątkowo ciekawych imprez zgrupowanych w pięciu pasażach tematycznych.

Centrum astronomiczne

W dniach 14-16 września zapraszamy Państwa do Instytutu Astronomicznego, nie bez powodu bowiem imprezy astronomów od lat cieszą się ogromnym powodzeniem.

 • Uczniom szkół podstawowych, a nawet przedszkolakom proponujemy udział w imprezie pani mgr Barbary Cader-Sroki – "Astronomia dla dzieci". Tematyka warsztatów obejmuje badanie planet i loty kosmiczne. Zaplanowano także kącik rysunkowy oraz wizytę w mini-planetarium.
 • Dr Sylwester Kołomański zaprasza na "Konkurs wiedzy astronomicznej". Konkurs ma dwustopniową formułę i zasadniczo kierowany jest do uczniów gimnazjów i liceów, jednak prowadzący zaprasza także młodszych uczestników, którzy będą chcieli spróbować swoich sił.
 • Warto skorzystać również z możliwości obserwowania nieba przy użyciu profesjonalnego sprzętu podczas pokazów: "Ciekawe obiekty nocnego nieba" (prof. dr hab. Andrzej Pigulski), "Poszukiwanie przejawów aktywności Słońca" (dr Arkadiusz Berlicki), "Rozpoznawanie gwiazdozbiorów i obiektów na niebie" (dr Grzegorz Kopacki).

Ruch, materia, energia, przestrzeń, czas

 • Perełką DFN na Uniwersytecie jest "Fizyka na wesoło" – pokaz, który zdobył już swoich wiernych fanów. Impreza dr hab. Ewy Dębowskiej - tuza dydaktycznego DFN - to wielkie show, pełne niesamowitych doświadczeń, za pomocą których prowadząca barwnie i prosto tłumaczy zawiłe zjawiska fizyczne.

Język, cywilizacja, kultura

 • Lubiących wyzwania zapraszamy na piąty już "Maraton matematyczny" prowadzony przez mgr Małgorzatę Mikołajczyk. Maraton rozgrywany jest w pięciu kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, studenci i nauczyciele matematyki oraz dorośli amatorzy. Aby wystartować w finałowych rozgrywkach należy przejść eliminacje w postaci testu trwającego 45 minut. [>> szczegóły]
 • Uczniów szkół gimnazjalnych i liceów zachęcamy do wzięcia udziału w "Maratonie językoznawczym" prowadzonym przez językoznawcę mgr Marcina Walczyńskiego. Konkurs odbywa się w języku angielskim. Wjęzykowe szranki będą stawać trzyosobowe drużyny.

Nasza planeta Ziemia

 • Tradycyjnie już podczas DFN można będzie poznawać burzliwe dzieje naszej planety i odkrywać piękno kamienia podziwiając eksponaty Muzeum Geologicznego oraz zwiedzając Muzeum Mineralogiczne.
 • Geolog mgr Antoni Stryjewski zaprasza na połączony z pokazem wykład pt. "Meteoryty". Ciekawie zapowiadają się również wykłady geologa mgr Rafała Tyszki: "Architektura i sztuka – z czego zbudowano Wrocław" oraz "Kamienie szlachetne – jak wykryć oszustwo?".

Lekcja biologii eksperymentalnej

 • Godne polecenia są imprezy studentów z Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologii "Przybysz". Zachęcamy do przyjścia na warsztaty Katarzyny Wachowicz "DNA na talerzu - izolacja DNA metodą domową". Warto podkreślić, że impreza została dostrzeżona i doceniona w Brukseli, gdzie była prezentowana podczas konferencji "Communicating European Research". Ponadto "Przybysz" zaprasza na połączony z pokazem wykład "Liposomy - o lipidowych nanosferach" (Grzegorz Chwastek) oraz warsztaty "Drożdżowy Matrix, czyli jak zrobić prąd z drożdży" (Anna Szlachcic).
 • "Wykrywanie genów" to impreza przeznaczona dla młodzieży licealnej rozważającej możliwość studiowania dyscyplin biologicznych. Uczestnicy własnoręcznie będą preparować DNA z normalnych i genetycznie zmodyfikowanych drożdży piekarniczych, a następnie wykrywać obecność obcego genu bakteryjnego przy użyciu metody PCR i elektroforezy.

Przypominamy, że IX rusza już wkrótce – 14 września, a na niektóre imprezy obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Pragniemy również poinformować, że w tym roku będziecie mogli Państwo dzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z Festiwalu na naszej stronie internetowej, wystawiając swój komentarz przy danej imprezie.


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project       *