Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2006-07-20: Biuletyn DFN 4/2006 Tuzy Festiwalowe. Imprezy Instytutów PAN.

Szanowni Państwo,

dostępny jest już kalendarz tegorocznych imprez DFN w wersji internetowej. W tym roku możecie Państwo wybierać spośród prawie sześciuset imprez zgrupowanych w 34 tematycznych pasażach. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki imprez, dzięki której można zawęzić obszar poszukiwań do określonego pasażu, organizatora, interesującego nas terminu, a także dobrać odpowiednią kategorię wiekową czy preferowaną formę imprezy.

zobacz program >> http://www.festiwal.wroc.pl


Na stronie DFN prezentujemy Państwu serię krótkich wywiadów z tuzami dolnośląskiego środowiska naukowego – wybitnymi naukowcami znanymi z gazet i telewizji, zagorzałymi popularyzatorami nauki, a także pełnymi zapału doktorantami i studentami zaangażowanymi w organizację Festiwalu. Naukowcy zostali zapytani o ich udział w Festiwalu, przedstawili swoje pasje zawodowe, a także zdradzili, czym lubią się zajmować w czasie wolnym.

więcej :
>> tuzy popularyzatorskie
>> tuzy dydaktyczne
>> młode tuzy


Naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN zachęcają do wzięcia udziału w imprezach pasażu ,,Tajemnice odporności organizmu’’.
Młodzież licealna może spróbować swoich sił w kolejnych edycjach konkursu:

  • „Świat mikrobów”

prowadzący: dr Danuta Witkowską (biochemik), dr Gabriela Bugla-Płoskońska (mikrobiolog), dr Bogna Jatczak (wirusolog);

  • „Z immunologią na ty”

prowadzący: doc. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta (immunolog) dr Gabriela, mikrobiolodzy: dr Gabriela Bugla-Płoskońska, mgr Tomasz Maj;
Tym wszystkim, którzy interesują się inżynierią genetyczną warto polecić wykład dr Beaty Nowakowskiej pt. ,,Nowoczesne metody dochodzenia ojcostwa’’.
Ciekawie zapowiadają się także pokazy:

  • Jak oddzielić małe od mniejszego? – oczyszczanie i rozdział cząsteczek biologicznych, prowadzący: dr Jacek Rybka (biochemik), mgr Ewa Zuziak (biotechnolog), mgr Arkadiusz Bartyś (chemik)
  • Szybki rozdział cukrów – chromatograf Dionex prowadzony przez immunochemika doc. dr hab. Huberta Krotkiewskiego.

W ramach IX DFN Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN zorganizował cykl imprez „Fizyka i chemia dla wszystkich. Wykłady o ciekawych sprawach i prezentacje intrygujących i efektownych zjawisk”.

Interesującą imprezę poprowadzi jeden z ,,tuzów’’ doc. dr hab. Krzysztof Rogacki, który podczas pokazu: ,,Nadprzewodnictwo: zerowy opór, lewitacja – to bardzo proste!’’ opowie o swojej pasji i wyjaśni jak działają elektromagnesy, i pociągi poruszające się na poduszce magnetycznej.

Podczas wykładu ,,Słoneczne fajerwerki – ciekawostki o fizyce Słońca’’ dr hab. Grażyna Dominiak–Dzik opowie o fascynujących reakcjach i zjawiskach zachodzących na najbliższej nam gwieździe, natomiast w tajniki mikroświata wprowadzi uczestników fizyk doktor Adam Pikul podczas wykładu połączonego z pokazem: ,,O budowie materii, czyli dlaczego nożem można ukroić pietruszkę’’.

Serdecznie zapraszamy oraz przypominamy, że na niektóre imprezy obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc!


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *