Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2005-09-05: Biuletyn DFN 8/2005 Medycyna na Dolnośląskim Festiwalu Nauki
Szanowni Państwo!


Przypominamy, że już wkrótce inauguracja VIII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (16 września). Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Ponadto liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto już teraz wybrać interesujące imprezy (program dostępny jest na witrynie www.festiwal.wroc.pl).

Serdecznie zapraszamy na imprezy z cyklu „Możliwości i wyzwania współczesnej medycyny.” Prowadzący objaśniają jak dbać o zdrowie, opowiedzą o sposobach zapobiegania i leczenia najczęstszych chorób oraz zademonstrują możliwości nowoczestnego sprzętu diagnostycznego i ratującego życie.

Uczniom szkół podstawowych polecamy warsztaty o roli higieny w życiu człowieka
prowadzone przez mgr Dorotę Tichaczek-Goskę zatytułowane „Czy aby zdrowym być trzeba ręce myć?”. Młodzież licealną zachęcamy natomiast do wypróbowania swych sił w konkursie dr Agnieszki Cisowskiej „Genetyczne łamigłówki – quiz”.

Interesująco zapowiada się również wykład kardiologów doktora hab. Andrzej Mysiaka i doktora Rafała Kleczyka „Pierwsza pomoc w chorobach serca”, podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać objawy chorób serca. Wykład uzupełniony jest warsztatami, podczas których można będzie trenować sposoby postępowania w nagłych wypadkach np. w przypadku zawału serca.

Zapraszamy także do obejrzenia pokazu „Demonstracja możliwości tomografii rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej (rentgenowskiej)” prezentującego niespotykane dotąd możliwości obrazowania narządów wewnętrznych człowieka i ich znaczenie w współczesnej diagnostyce.

W programie obok imprez prezentujących osiągnięcia nowoczesnej medycyny znajdziecie Państwo, takie które dotyczą tradycyjnych metod leczenia. Zwolenników medycyny naturalnej zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Kolekcja Ogrodu Roślin Leczniczych Akademii Medycznej we Wrocławiu” i zapoznania się z różnorodnymi krajowymi i egzotycznymi roślinami leczniczymi oraz poznania ich wpływu na organizm ludzki.

Na szczególną uwagę zasługują imprezy dotyczące tematów dzielących środowisko medyczne i wzbudzających duże kontrowersje:

  • konfrontacja biologa molekularnego dr hab. Tadeusza Dobosza ze studentem medycyny Danielem Hołownią pod tytułem „Organizmy Genetycznie Modyfikowane - nadzieja naszego świata czy trucizna XXI wieku?”
  • wykład dr hab. Jerzego Błaszczuka „Eutanazja – miłosierdzie czy zbrodnia?”

Serdecznie zapraszamy.
redakcja: Agnieszka Tarnowska
Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *