Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2004-09-14: Biuletyn DFN 7/2004 Astronomia i fizyka na Festiwalu Nauki
Szanowni Państwo,

W dniach 22 września-8 października (bez sobót i niedziel) w Instytucie Astronomicznym będzie czynna wyjątkowa przygotowana przy współpracy z British Council wystawa pt. "Badanie Układu Słonecznego", której patronuje Ambasada Brytyjska. Pokazane zostanie zdobywanie kosmosu przez badaczy brytyjskich i europejskich oraz polski udział w tych badaniach. Fotografie i eksponaty, które będzie można obejrzeć na wystawie, dotyczą misji: 'Mars Express' mającej na celu zbadanie historii wody i możliwości występowania życia na Marsie, misji 'Rosetta' ku komecie Churyumov-Gerasimenko badającej pochodzenie i budowę komet, 'SMART-1' na Księżyc mającej na celu zbadanie techniki napędu jonowego i przeprowadzenie analizy geochemicznej Księżyca, 'Cassini-Huygens' badająca Saturna, jego pierścienie, księżyce i plazmę oraz atmosferę jego największego księżyca - Tytana oraz 'Venus Express' - planowaną misję ku Wenus, która ma zbadać atmosferę, powierzchnię i plazmę Wenus.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a polegające na budowaniu prostych modeli robotów, podobnych do tych, które używane sa w prawdziwych wyprawach kosmicznych, np. robota do pokonywania przeszkód na wzór tego, który był używany w badaniu powierzchni Marsa. Być może w którymś z uczestników warsztatów rozbudzi się głębsze zainteresowanie i w przyszłości zostanie konstruktorem prawdziwych sond kosmicznych. To całkiem realne, bo przecież już teraz przyrządy skonstruowane przez polskich naukowców i inżynierów uczestniczą w kilku misjach kosmicznych. Wystawa jest polską wersją angielskiej wystawy stworzonej w ramach programu 'Space UK' - wspólnego projektu British Council i Ambasady Brytyjskiej, będącego jedną z realizacji inicjatywy 'Podzielmy się pomysłami'. Do udziału w warsztatach zapraszamy maksymalnie kilkunastoosobowe zorganizowane grupy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w wieku powyżej 8 lat wraz z opiekunami. Zapisy na warsztaty i wystawę przyjmowane będą od 10 września na adres mrozek@astro.uni.wroc.pl lub telefonicznie: 608 057 952

Astronomowie zaprezentują swoje propozycje w dniach 17, 18 i 19 września w Instytucie Astronomicznym przy ul Kopernika 11. Ciekawe, przystępnie komentowane przez astronomów prezentacje komputerowe i wykłady zabiorą Państwa w bliski świat planet, księżyców i planetoid i w odległy świat gwiazd i galaktyk. Będzie można dowiedzieć się jak powstają pierwiastki chemiczne, co się kryje w jądrze naszej Galaktyki, czy realna jest groźba kosmicznej katastrofy. Tradycyjnie już udostępnione będą przyrządy astronomiczne do obserwacji Słońca i do obserwacji nocnego nieba.
Szczegółowy opis festiwalowych propozycji wrocławskich astronomów znajduje się w programie w kategorii 'Kosmos i kosmonautyka. Nauki o Ziemi'.
W dniach 18, 20 i 21 września zapraszamy do pracowni i sal wykładowych Instytutów Fizyki przy ulicy Maksa Borna 9 we Wrocławiu. Kolejny już raz odbędzie się tam 'Cyrk fizyczny' i, mimo że nazwa ta sama co przed laty, to pokaz jest nowy, swieży i niezmiennie fascynujący. Fizycy zaprezentują też wykorzystanie komputerów do przeprowadzania doświadczeń i dokonywania symulacji przebiegu procesów fizycznych, opowiedzą o makro i mikroświecie, o świecie dźwięku, fraktalach i neutrinach.
Pełny opis propozycji fizyków znajduje się w programie festiwalowym w części 'Intelektualna wspinaczka człowieka. Nauki ścisłe'. Na niektóre imprezy należy się wcześniej zapisać (odpowiednie adresy elektroniczne i numery telefonów podane są w programie festiwalowym).
Na wszystkie imprezy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wstęp jest wolny.
Serdecznie zapraszamy.
Przygotowała: Barbara Cader-Sroka
Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *