Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2011-10-26: Biuletyn DFN 7/2011 Edycja stacjonarna Festiwalu zakończona sukcesem

XIV Dolnośląski Festiwal Nauki przeszedł do historii. Choć edycja regionalna jeszcze do 28 października trwa w Wałbrzychu, warto już teraz podsumować to, co działo się we Wrocławiu, a więc całą edycję stacjonarną.

W stolicy Dolnego Śląska odbyło się ponad 800 imprez, a wiele z nich – ze względu na ogromną popularność – powtarzano kilkakrotnie. Zajęcia zorganizowali pracownicy największych wrocławskich uczelni, instytucji, przedsiębiorstw. Zagadnienia – choćby najbardziej zawiłe i abstrakcyjne – objaśniali z pasją, twórczym zapałem i energią.   

Sukcesem zakończyły się imprezy jubileuszowe, a było ich w tym roku niemało. Ogromną popularnością cieszył się X Maraton Matematyczny, któremu organizatorzy nadali w tym roku wyjątkową oprawę – na wręczeniu nagród obecni byli laureaci z poprzednich lat oraz inni znamienici goście. Wiele pokazów i wykładów zorganizowano na Akademii Medycznej z okazji obchodów 200-lecia medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu – była to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia miejsc niedostępnych na co dzień.  Kolejnym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu, zorganizowanym z uwagi na wyjątkowy jubileusz (stulecie  przyznania Marii Skłodowskiej-Curie drugiej Nagrody Nobla), była debata oksfordzka. Sformalizowana formuła konfrontacji uczestników i jasność przedstawianych argumentów wywarły duże wrażenie na słuchaczach. Liczymy na kolejną taką debatę w przyszłym roku!

Królową tegorocznej edycji była chemia. To właśnie tej dziedzinie – oraz sposobowi, w jaki przedstawiana jest w mediach – poświęcono Studium Generale.  Można było również wziąć udział w dyskusji panelowej na temat nadziei i perspektyw chemii, a podczas spotkania z cyklu „Panteon nauki wrocławskiej” poznać historię życia i działalności Bogusławy i Włodzimierza Trzebiatowskich. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach Festiwalu, przybliżając im – w „Kawiarence młodego chemika” – chemię poprzez zabawę. Sporą rzeszę widzów zgromadził na wrocławskim Rynku happening chemiczny, podczas którego oglądaliśmy m.in. fontannę z coca-coli, armatę z kubła na śmieci i gigantyczne bańki mydlane. Po zajęciach tak obfitych w doświadczenia, eksperymenty i pokazy nikt już chyba nie powie, że chemia to nauka, której przyswajanie nie sprawia przyjemności.

Program edycji stacjonarnej bogaty był również w wydarzenia kulturalne. Po raz kolejny na Dolnośląskim Festiwalu Nauki został zainaugurowany nowy sezon Czynnych poniedziałków w Teatrze Polskim, w Muzeum ASP do końca września dostępna była wystawa „Sztuka kluczem do natury”, a melomani mieli okazję wsłuchać się w muzyczny pojedynek gigantów – koncert utworów Lipińskiego i Paganiniego.

Ogromnym sukcesem zakończył się również tegoroczny Park Wiedzy – największe plenerowe wydarzenie DFN. Naukowcy, artyści, żołnierze i studenci z pasją wyjaśniali tajniki otaczającego nas świata. W weekend 17 i 18 września pogoda sprzyjała spacerom po Parku Staromiejskim, zainteresowanych ofertą tegorocznego Parku Wiedzy było kilka tysięcy odbiorców.

W czasie tegorocznego Festiwalu na kilka dni Wrocław po raz kolejny stał się centrum nauki, sztuki, kultury i… entuzjazmu. Entuzjazm towarzyszył bowiem wszystkim: organizatorom i uczestnikom, dzieciom i seniorom, uczniom i dorosłym. Kolejna okazja do czerpania z niezwykłego zdroju wiedzy za rok – już teraz serdecznie zapraszamy!        

Marta Wąsik

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *