Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2010-08-04: Biuletyn DFN 6/2010 Rycerze jak na obrazie Matejki

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, pojedynki rycerskie oraz spotkania z Karaimami, Bojkami i mieszkańcami przedwojennego Wrocławia – to propozycja Instytutu Historycznego na XIII Dolnośląski Festiwal Nauki. Imprezy rozpoczną się 17 września.  

Rycerze, którzy wezmą udział w inscenizacji bitwy, wrócili właśnie z walk na polu grunwaldzkim. Reprezentowali – jak na Ślązaków przystało – stronę wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena i, czego można się domyślać, przegrali. W tym roku z Wrocławia pojechało blisko 100 rycerzy. Reprezentowali Chorągiew Śląską pod wodzą Konrada Białego, Księcia Oleśnickiego.

Jedna z imprez wiodących tegorocznego Festiwalu to spotkanie w arsenale, które odbędzie się 22 września. Poprowadzi je uczestnik tegorocznej bitwy, dr Robert Heś, specjalista od wojskowości i uzbrojenia. Na zakończenie odbędzie się pokaz ładowania bombardy (ówczesnej armaty) i mody rycerskiej.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Instytut Historyczny. W roku poświęconym różnorodności będzie okazja do ciekawych spotkań z przedstawicielami mniejszości narodowych Wrocławia. O swoim pochodzeniu opowiedzą m.in. Karaimowie – wyznawcy judaizmu, w przeszłości posługujący się językiem tatarskim. Przygotowano także dwa spotkania ze świadkami historii – Niemkami wspominającymi przedwojenny Wrocław.

Na spacer po mieście zabiorą nas Bojkowie, górale ze wschodnich Karpat pochodzenia ukraińskiego. Będzie także okazja do rozmów z przedstawicielami Gminy Żydowskiej, spotkanie zaplanowano w Synagodze pod Białym Bocianem.

 

Monika Kowalska

 

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *