Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2009-08-10: Biuletyn DFN 3/2009 Festiwal otwarty na seniorów, seniorzy otwarci na wiedzę

Praca w ogrodzie jako terapia? Poezja pokoleń? Komputer, książka… kosmos?

 

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki – jak podczas każdej edycji – otwiera się również na seniorów. Rozbudza ciekawość osób dojrzałych, objaśnia tajniki przyrody i, co najważniejsze, dostarcza intelektualnej rozrywki.

W programie imprez zaplanowano specjalny dział „Wyprawa w społeczeństwo”. W jego ramach wszystkie pokazy, wykłady oraz warsztaty dotyczyć będą każdego człowieka i sposobów jego funkcjonowania wśród innych ludzi. W tym kręgu tematycznym wyodrębniono dwie kategorie adresowane do seniorów: „Spotkanie pokoleń” oraz „Senior – aktywny Człowiek, Obywatel, Wrocławianin”.

Interesująco zapowiada się dyskusja „Porozumienie ponad podziałami – współpraca międzypokoleniowa”. Jacek Gulanowski, student pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim, poprowadzi spotkanie, w którym wezmą udział studenci, doktoranci i wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, pedagodzy i andragodzy pracujący z osobami starszymi oraz studenci i pracownicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. UTW zaprasza także na wystawę zatytułowaną „Plejada Gwiazd”, która graficznie podsumowuje funkcjonowanie instytucji i osiągnięcia jej słuchaczy.

Jako że rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, gros imprez festiwalowych dotyczy astronomii, kosmosu, fizyki. A czy fizyka jest interesująca? Oczywiście! Wszak wszystko, co nas otacza, funkcjonuje na jej prawach. Dr Zbigniew Osiak opowie o wszechświecie, a swój wykład okrasi bogato ilustrowaną, cieszącą oko prezentacją. Podobną formę będzie miało wystąpienie „Prawo Webera-Fechnera i inne ciekawostki z biofizyki” tego samego autora.

Dla miłośników poezji zaplanowano „Wieczór z poezją pokoleń”. Nie zapomnijmy notatników i przyrządów do pisania – i oczywiście dobrego humoru. A każdy, kto chce sprawdzić, czy zna Wrocław, jego historię i teraźniejszość, może wziąć udział w konkursie wiedzy o naszym mieście. Satysfakcja gwarantowana!

Imprezy w kategorii „Senior – aktywny Człowiek, Obywatel, Wrocławianin” angażują wszystkie zmysły, dotyczą tak różnorodnych dziedzin życia, że powinny zaciekawić słuchaczy o najrozmaitszych gustach. Każdy senior będzie mógł się zapoznać z profilaktyką zaburzeń równowagi i zawrotów głowy, wziąć udział w ćwiczeniach ruchowych poprawiających kondycję, wybrać się na „Spotkanie z komputerem” i poznać inicjatywę Centrum Sektor 3 na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej. Miłośnicy ogrodów dowiedzą się, jak codzienna pielęgnacja roślin może wpływać na samopoczucie. Do ogrodu najlepiej udać się przy sprzyjającej aurze, jednak gdy pogoda nie dopisuje, warto sięgnąć po ciekawą książkę lub posurfować w Internecie. O nowościach wydawniczych i internetowych opowiedzą autorzy warsztatów „1... 2... 3... - Se-nio-rzy! (książki, fotografia, komputery i inne bajery)”.

Jak widać, atrakcji na seniorów czeka mnóstwo. A to tylko niektóre z całej dostępnej palety, gdyż wszystkie imprezy w ramach festiwalu mają charakter otwarty i mogą się na nie wybrać wszyscy zainteresowani. Zapraszamy więc do wędrówki szlakiem wiedzy, ciekawostek i zabawy.

 

Marta Wąsik

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *