Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2008-05-26: Biuletyn DFN 2/2008 "Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza" Paul Claudel

Jak co roku Dolnośląski Festiwal Nauki przygotował dla swoich odbiorców wiele atrakcji. Nie zabraknie interesujących wykładów, ciekawych pokazów zjawisk ze świata nauki a także warsztatów, podczas których każdy sam będzie mógł sprawdzić się jako naukowiec bądź artysta.

Jedną z propozycji jest panel imprez pt. „Odcienie świata ciszy”, który odbędzie się w dniu 23 września. Podczas odbywających się w jego ramach wykładów i pokazów Głusi zapoznają uczestników z barwami swojego świata, z własnym językiem i problemami związanymi z istniejącymi obok siebie dwoma jego systemami (System językowo-migowy i Polski Język Migowy, stworzony na bazie polskiej fleksji, składni i gramatyki, daleki od naturalnego migania), z jego etymologią i migową metaforyką. Będzie też okazja by poznać poezję Głuchych oraz życie i twórczość niesłyszących artystów. Sekcja Polskiego Języka Migowego przy Studenckim Kole Językoznawców UWr. przygotuje spektakl pt.” Dzieci mniejszego Boga”. Głusi opowiedzą też o tym, dlaczego czują się cudzoziemcami i uważają, że ich kultura jest zupełnie odmienna od kultury osób słyszących. Przedstawią, jak z ich perspektywy wygląda kwestia „leczenia” słuchu u osób niesłyszących od dziecka i dlaczego nie lubią, gdy mówi się o nich głuchoniemi.

Podczas prezentacji „Muzyka – recykling ciszy” dr Rafał Augustyn opowie o roli ciszy w muzyce. Dr Augustyn jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Wrocławskim, krytykiem muzycznym i kompozytorem. W ubiegłym roku wrocławianie mogli uczestniczyć w prawykonaniu jego utworu „Rękopis [...]”. Towarzyszący mu muzyk Cezary Duchnowski podczas koncertu zaprezentuje „akustyczne zdjęcia ciszy” oraz transformacje zjawisk dźwiękowych na pograniczu ciszy. Cezary Duchnowski jest jednym z najlepszych w Polsce kompozytorów działających na polu muzyki elektronicznej. Wraz z Agatą Zubel tworzy duet ElettroVoce – projekt na głos i elektronikę, jest także współtwórcą grup muzycznych Phonos ek Mechanes i Morphai. Wykłada na Akademii Muzycznej realizację muzyki komputerowej, był także jednym z inicjatorów założenia na tej uczelni Studia Kompozycji Komputerowej. Utwory obu kompozytorów można było niejednokrotnie podziwiać na Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Serdecznie zapraszamy i pamiętajmy, że jak mawiał Antoine De Saint – Exupery: Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza.

Marta Pawlikowska
Iwona Rzeźnicka

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *