Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2007-07-02: Biuletyn DFN 2/2007 Program jubileuszowego X Festiwalu Nauki już dostępny

Szanowni Państwo,

wraz z końcem czerwca dobiegły końca prace związane z przygotowaniem programu imprez tegorocznego Festiwalu. Już dziś chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznawania się z tegorocznymi przedsięwzięciami.

Na stronie internetowej Festiwalu www.festiwal.wroc.pl (w zakładce 'program') został opublikowany program imprez. W trakcie wakacji, za pośrednictwem naszego biuletynu, będziemy Państwa zapoznawać z wybranymi tematami. Jak co roku wachlarz propozycji jest bardzo szeroki i z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę. Festiwalowe wydarzenia zostały podzielone na pasaże.

Wśród pasaży przygotowanych przez uczelnie i instytuty PAN mamy takie grupy tematyczne jak:

 • Nauki humanistyczne
 • W kręgu sztuki
 • Nauki społeczne. Ekonomia. Prawo. Wojsko
 • Medycyna i zdrowie
 • Biologia i ochrona środowiska
 • Chemia
 • Nauki o Ziemi
 • Matematyka. Fizyka. Astronomia
 • Technika
 • Nauka, sport, rekreacja

Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka propozycji:

W kategorii „W świecie info” naukowcy Politechniki Wrocławskiej wraz pracownikami Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego zapraszają na imprezę „Nauka i superkomputery - praktyka badacza”. W trakcie imprezy będzie można uczestniczyć w wycieczce po hali serwerów WCSS, gdzie będzie można zobaczyć, największy obliczeniowo superkomputer w Polsce - klaster „Nova”. Natomiast w części wykładu połączonego z pokazem będzie można dowiedzieć się: do czego naukowcom w badaniach służą komputery, jak długo trwają obliczenia, ile jest superkomputerów na świecie? Pasaż ten wprowadzi Państwa również w problematykę kryminalistyki informatycznej (O granicach kryminalistyki informatycznej oraz o tym, czy jest możliwe doskonałe przestępstwo informacyjne), współczesnych metod dostępu do internetu oraz w cykl imprez dotyczących e-learningu.

Tradycyjnie już, niezwykle interesująco oraz widowiskowo zapowiadają się imprezy o tematyce chemicznej odbywające się w pasażach: „Chemia dla wszystkich” oraz „Tygiel chemiczny”. Mgr inż. Anna Nowakowska zaprezentuje cykl wykładów, pokazów oraz warsztatów, w skład którego wchodzą imprezy: „Poezja zapachu”, „Chemiczne farby”, „Laboratoryjne zagadki - ryczące niedźwiedzie”, „Kuchnia chemiczna”, „Temperaturowy spacer”, „Chemiczne rebusy”, podczas których w przystępny sposób wprowadzi słuchaczy w tajniki współczesnej chemii.

Dla tych, których interesuje świat pogranicza chemii, biochemii oraz genetyki przygotowane został pasaże „Pasjonujący mikroświatoraz „Biotechnologia - piękna czy bestia?”, w których na szczególną uwagę zasługują:

 •  warsztaty „Jak wydostać DNA z liści? Zrobisz to własnoręcznie”, na których uczestnicy będą samodzielnie izolować DNA z liści, a następnie będą wizualizować uzyskane preparaty w elektroforezie w żelu agarozowym,
 • cykl poświęcony drobnoustrojom (wykład + 6 pokazów): Mikrobiologia na przestrzeni stuleci - dynamiczny rozwój nauk, Proteomika a mikrobiologia - nadzieje, obawy, możliwości, Bakterie środowiskowe, Żywność i bakterie, Diagnostyka mikroorganizmów, Hodowle drobnoustrojów, Świat drobnoustrojów pod mikroskopem, Drobnoustroje w przemyśle i środowisku,
 • warsztaty „DNA od kuchni – izolacja DNA z pomidora metodą kuchenną”, które podbiły serca Europejczyków na ubiegłorocznym festiwalu WONDERS.

Dla miłośników nowoczesnych technologii został przygotowany pasaż „Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławskim Parku Technologicznym”. Korzystając z gościny Parku Technologicznego uczestnicy DFN będą odkrywać zjawiska fizyki niskich temperatur („Krioterapia”, „Lewitujący magnes”, „Ołowiany dzwonek”, „Mrożona róża”, „Lody spulchniane azotem”) oraz fizyki cząstek elementarnych „Fizyka w 'CERN'”, „Wprowadzenie do fizyki cząstek elementarnych”, „Wprowadzenie do historii i osiągnięć 'CERN'”) poznając największe laboratoria oraz największe osiągnięcia nauki w tym zakresie. W ramach tego pasażu wystąpi gość z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych 'CERN' - Jean Marie Le Goff.

Przedstawione powyżej informacje stanowią jedynie niewielki fragment za zbioru ponad 750 tegorocznych imprez. Zachęcamy do zapoznania się z całością programu. Jesteśmy przekonani, że każda zainteresowana osoba znajdzie w nim coś dla siebie.

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project       *