Discovery

 

english version english
Dotychczasowe biuletyny:
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004
Szukaj w Biuletynach:
e-Biuletyn 2006-10-11: Biuletyn DFN 10/2006 Dolnośląski Festiwal Nauki gości w Wałbrzychu oraz Ząbkowicach Śląskich

Dni 12 oraz 13 października są kolejnymi daniami naszego Festiwalu. Tym razem prezentacje naukowe odbędą się jednocześnie w dwóch miastach regionu dolnośląskiego – w Wałbrzychu oraz w Ząbkowicach Śląskich.

W Wałbrzychu już 11 października odbędzie się wykład inauguracyjny pt. „Od czarownic, magii, kryształowej kuli do prawdziwej nauki”, który poprowadzi dr hab. Jadwiga Sołoducho. Podczas kolejnych dni Festiwalu mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli zapoznać się ze światem zjawisk fizycznych (warsztaty pt. ,,Jarmark fizyczny’’) oraz chemicznych (pokaz: ,,Chemiczne rebusy’’). Czekają na nich także między innymi:

  • Wykład ,,GPS narzędziem do badań ruchów tektonicznych na Dolnym Śląsku’’, podczas którego o tym w jaki sposób wykorzystuje się system nawigacji satelitarnej do monitorowania aktywności sejsmicznej w naszym regionie opowie mgr inż. Marcin Zając. Prelekcję uzupełnia pokaz.
  • ,,Grypa i ptasia grypa’’ – wykład prowadzony przez lekarza - prof. dr hab. Krzysztofa Simona, który opowie uczestnikom o ptasiej grypie - chorobie budzącej ostatnio spore emocje: czym jest, jaka jest jej etiologia i objawy, a także czym różni się od zwykłej grypy.

Także na mieszkańców Ząbkowic czekają liczne atrakcje. Wykład inauguracyjny pt. ,,Rezydencje w Kamieńcu Ząbkowickim’’ poprowadzi konserwator zabytków dr hab. inż. arch. Wojciech Brzezowski.
A ponadto:

  • „Zwiedzanie pałacu królewny Marianny Orańskiej” – okazja do zapoznania się z zamkiem Hohenzollernów – neogotycką perłą architektury i usłyszenia z ust przewodników historii ekscentrycznej Marianny i jej rodziny.
  • Wystawa Nikodema Mazura z Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów dotycząca najpiękniejszych owadów - ,,Kolorowy świat motyli’’.
  • ,,Siedem praw, które wstrząsnęły Wszechświatem’’ – wykład prof. Jacka Własaka na temat zasad fizyki klasycznej.

Wykład ,,Malowanie na szkle, projektowanie witraży, grafiki na szkle’’ – o sztuce witrażowej i technikach zdobienia szkła opowiedzą artyści plastycy: mgr Maria Kulesza i dr Anna Borcz. Wykład uzupełniony pokazem.


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *